Dodano: 31 marca 2023r.

Specyfika stopy cukrzycowej

Cukrzyca to stan, w którym organizm nie może wytwarzać wystarczającej ilości insuliny lub staje się na nią oporny. Insulina to hormon, który pomaga komórkom wykorzystywać lub przechowywać cukier jako energię. Jeśli masz cukrzycę, twoje ciało albo nie będzie w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny, albo stanie się na nią mniej wrażliwe. Powoduje to wysoki poziom cukru we krwi i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i uszkodzenia nerwów w stopach.

Specyfika stopy cukrzycowej

 

Najczęstszym objawem cukrzycy jest częste oddawanie moczu, co może powodować, że będzie trzeba chodzić częściej do toalety niż zwykle. Inne objawy to skrajne pragnienie i głód, niewyjaśniona utrata wagi, niewyraźne widzenie, mrowienie lub drętwienie rąk i stóp, niegojące się skaleczenia i skrajne zmęczenie. Niektóre z czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 to:

  • nadwaga lub otyłość;
  • posiadanie rodzinnej historii cukrzycy;
  • ukończenie 45 roku życia;
  • wysokie ciśnienie krwi;
  • palenie papierosów;
  • picie zbyt dużej ilości alkoholu.

Stopa cukrzycowa jest częstym powikłaniem cukrzycy. Charakteryzuje się stanem zapalnym, wrzodami i gangreną. Cukrzyca zwiększa ryzyko powikłań stopy cukrzycowej 20-30 razy.

Cukrzyca może powodować uszkodzenie nerwów w stopach, co utrudnia wykrycie, kiedy stopy stają się mokre lub zimne. Prowadzi to do zwiększonego ryzyka rozwoju infekcji skóry na stopie, która prowadzi do owrzodzeń stopy cukrzycowej. Uszkodzenie nerwów powoduje również słaby przepływ krwi i słabe czucie w stopach, co utrudnia osobom z cukrzycą zauważenie urazu stopy, który może prowadzić do zgorzeli i amputacji, jeśli nie jest leczony.

Najlepszym sposobem zapobiegania owrzodzeniu stopy cukrzycowej jest unikanie urazów stóp, kontrolowanie poziomu cukru we krwi, noszenie dobrze dopasowanych butów zapewniających dobre wsparcie dla stóp oraz regularne wizyty kontrolne u lekarza. Szukasz poradni leczenia zespołu stopy cukrzycowej i ran przewlekłych? Sprawdź ofertę na https://viamed.com.pl/uslugi/poradnia-leczenia-stopy-cukrzycowej-i-ran-przewleklych.

Stopa cukrzycowa to schorzenie wymagające reakcji

Najczęstszym objawem cukrzycy jest zwiększone pragnienie. Inne objawy to zwiększone oddawanie moczu, niewyraźne widzenie, zmęczenie, utrata masy ciała lub przyrost masy ciała, powolne gojenie ran lub ran na stopach (owrzodzenia cukrzycowe), mrowienie dłoni i stóp (neuropatia obwodowa) oraz drętwienie lub ból dłoni i stóp.

Cukrzyca może również powodować choroby serca i udar, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi z czasem może uszkadzać naczynia krwionośne w organizmie. Może prowadzić do poważnych problemów ze stopami, jeśli nie jest odpowiednio leczona, takich jak owrzodzenia stopy cukrzycowej, które są otwartymi ranami na stopie spowodowanymi słabym krążeniem.

Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy, które może zagrażać życiu, jeśli nie jest leczone. Stopa cukrzycowa jest stanem przewlekłym, który powoduje drętwienie, obrzęk i ból stóp. Wynika to ze zmniejszenia dopływu krwi do stóp.

Istnieją dwa główne typy stopy cukrzycowej: neuropatyczna i naczyniowa. Neuropatia jest spowodowana uszkodzeniem nerwów wywołanych cukrzycą, a za naczynia krwionośne odpowiada słabe krążenie. Leczenie stopy cukrzycowej można przeprowadzić chirurgicznie lub bez operacji. Operacja może pomóc w przypadku infekcji lub amputacji kończyny poniżej stawu kolanowego lub skokowego z powodu powikłań cukrzycy. Zabiegi niechirurgiczne obejmują stosowanie specjalnego obuwia, bandaży, leków przeciwbólowych, programów odchudzania i fizykoterapii. Owrzodzenia stopy cukrzycowej są najczęstszą przyczyną amputacji kończyn dolnych u osób z cukrzycą.

Leczenie stopy cukrzycowej, niezależnie od stopnia zaawansowania, powinno być dostosowane do indywidualnego pacjenta i uwzględniać dobrą pielęgnację rany oraz zapobieganie powikłaniom. Pomoże to zapobiec lub opóźnić konieczność amputacji.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pixabay