Dodano: 19 stycznia 2024r.

Sonda SLIM podejmie dziś próbę lądowania na powierzchni Księżyca

Dzisiaj japońska misja SLIM podejmie próbę lądowania na Księżycu. Lądownik został zaprojektowany tak, aby osiąść w odległości do 100 metrów od określonego wcześniej celu, a nie jak to odbywało się do tej pory, w odległości kilku kilometrów. Badacze z JAXA wybrali na miejsce lądowania łagodne zbocze w pobliżu równikowego krateru zwanego Shioli.

Sonda SLIM podejmie dziś próbę lądowania na powierzchni Księżyca

 

Japońska misja SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną we wrześniu ubiegłego roku. Plan naukowców z Japońskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (JAXA) zakłada lądowanie na Księżycu. Jeśli się to uda, Japonia stanie się piątym krajem, po Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach i Indiach, któremu udało się pomyślnie posadzić sondę na Srebrnym Globie.

Precyzyjne lądowanie

Misja SLIM ma być inna niż dotychczasowe misje na Księżyc. Japońscy inżynierowie chcą dokonać niezwykle precyzyjnego lądowania na powierzchni naszego naturalnego satelity. Inżynierowie zaprojektowali swój sprzęt tak, by posadzić go w odległości do 100 metrów od określonego wcześniej celu w pobliżu krateru Shioli. W tym celu komputer pokładowy lądownika będzie korzystał z szybkiego przetwarzania obrazu i mapowania kraterów, a następnie autonomicznie nawigował do wybranego miejsca lądowania.

"Tworząc lądownik SLIM, celem było dokonanie jakościowej zmiany w kierunku możliwości lądowania tam, gdzie chcemy, a nie tam, gdzie jest łatwo wylądować, jak to miało miejsce dotychczas" – napisali przedstawiciele JAXA w opisie misji.

SLIM korzysta z oprogramowania zaprojektowanego początkowo do rozpoznawania twarzy. To pomoże mu określić swoją dokładną pozycję. W tym celu SLIM będzie porównywał zbierane na bieżąco obrazy ze zdjęciami wykonanymi przez wcześniejsze misje JAXA.

Misja ma rozpocząć manewry zniżania z wysokości 15 km o godzinie 16 czasu polskiego, ale w Japonii to będzie już sobota. Manewr ma potrwać 20 minut. Po tym czasie okaże się, czy specjalistom z JAXA udało się precyzyjne lądowanie.

Transmisję na żywo z lądowania misji SLIM można śledzić poniżej.

SLIM

SLIM ma zaledwie 2,4 m wysokości, 2,7 m długości i 1,7 m szerokości. Jego masa to około 700 kilogramów, ale blisko 70 proc. tej masy stanowi paliwo. W swoich trzewiach niesie dwie kuliste minisondy, które po wylądowaniu zostaną wypuszczone na powierzchnię Księżyca. Są mniej więcej wielkości piłki tenisowej i mogą zmieniać kształt, co ma ułatwić im poruszanie się po powierzchni Srebrnego Globu. Jak wynika z materiałów prasowych misji, te dwa małe łaziki pomogą zespołowi misji monitorować stan większego lądownika, robić zdjęcia miejsca lądowania i zapewnić „niezależny system do bezpośredniej komunikacji z Ziemią”.

Japonia próbowała już lądować na Księżycu. Pod koniec kwietnia zeszłego roku lądownik Hakuto-R należący do tokijskiej firmy iSpace dotarł na orbitę Księżyca, co było ogromnym osiągnięciem jak na prywatny statek kosmiczny, ale rozbił się podczas próby lądowania (więcej na ten temat w tekście: Prywatny lądownik Hakuto-R rozbił się podczas próby lądowania na Księżycu).

 

Źródło: JAXA, Space.com, fot. JAXA