Dodano: 09 listopada 2016r.

Smog tak duży, że widać go z kosmosu

Do rzeczy, które są dziełem rąk ludzkich i które są widoczne z przestrzeni kosmicznej, poza tak znanymi jak Wielki Mur czy piramidy, należy teraz doliczyć smog. Na obszarze wokół stolicy Indii New Delhi zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że zostało uwiecznione na zdjęciach satelity NASA.

Dym wydobywający się z komina


Według danych rządowych zanieczyszczenie powietrza w New Delhi wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Mieszkańcy, ci co mogą, wyjeżdżają z miasta. Zamknięto szkoły a jeden z przedstawicieli władz nazwał stolicę „komorą gazową”. Taka sytuacja zapewne jest w wielu rejonach globu, jednak nad stolicą Indii, podczas wykonywania zdjęcia było bezchmurne niebo, co doskonale unaoczniło problem. Do tego w tamtym rejonie panują tera pożary.

Rozpoczął się sezon grzewczy, dlatego stan powietrza w Polsce, ale nie tylko, uległ znacznemu pogorszeniu. Odpowiadają za to przede wszystkim zanieczyszczenia wywołane ogrzewaniem w starych piecach. Do tego doliczyć trzeba zanieczyszczenie spowodowane przez ruch samochodowy czy, jak ma to miejsce w Krakowie, przez zakłady przemysłowe. W tym przypadku hutę.


Zdjęcie z listopada 2015. Fot. NASA Worldview


Zdjęcie wykonane 9.11.2016 Fot. NASA Worldview

 

Źródło: sciencealert.com