Dodano: 28 lipca 2023r.

„Rockowy” astrofizyk. Brian May z zespołu Queen publikuje mapę asteroidy

Sir Brian May to postać pod wieloma względami niezwykła. Jest gitarzystą i współzałożycielem grupy Queen, stworzył takie hity jak „We Will Rock You”, „Who Wants to Live Forever”, „Too Much Love Will Kill You” i „The Show Must Go On”. Niewielu wie jednak, że May ma też doktorat z astronomii i niedługo ukaże się opracowana przez niego trójwymiarowa mapa asteroidy Bennu.

„Rockowy” astrofizyk. Brian May z zespołu Queen publikuje mapę asteroidy

 

W 2020 roku obiekt zbadała sonda OSIRIS-REx. Dzięki zgromadzonym wtedy danym, May i astronom Dante Lauretta z Uniwersytetu Arizony stworzyli pierwszy na świecie kompletny „atlas” asteroidy w 3D.

Po siedmiu latach kosmicznej podróży (dokładnie 24 września tego roku) sonda OSIRIS-Rex ma powrócić na Ziemię. Urządzenie opracowane przez NASA przywiezie ze sobą próbki skał i pyłu pobrane z powierzchni Bennu. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki nim lepiej zrozumieją proces formowania się planet w Układzie Słonecznym.

Asteroida niebezpieczna dla Ziemi?

Według ekspertów istnieje duże prawdopodobieństwo, że planetoida uderzy w Ziemię pod koniec XXII wieku. To jeden z powodów, dla których misja OSIRIS-Rex jest tak ważna. Poznanie budowy obiektu ma pomóc w opracowaniu misji, która może ocalić ludzkość.

Nowa książka zawiera trójwymiarowe obrazy Bennu. Autorzy zastanawiają się też nad początkami życia na naszym globie.

We wstępie do publikacji Lauretta opisuje swoje pierwsze spotkanie z Mayem w 2016 roku. „Krótko korespondowaliśmy na temat misji OSIRIS-Rex i mojego rodzinnego miasta Tucson w Arizonie. Artysta spędził tam trochę czasu, podziwiając piękno pustyni Sonora” – wspomina naukowiec.

„Byłem wielkim fanem muzyki tworzonej przez Briana. Fakt, że korespondowałem z jednym z moich bohaterów z dzieciństwa, był niesamowity. May okazał się prawdziwym entuzjastą badań kosmicznych” – pisze Lauretta.

Ogromny wysiłek i lata pracy

Dzięki zdjęciom wykonanym przez sondę naukowcy wyznaczyli bezpieczne miejsce do lądowania urządzenia i zebrania próbek.

– Misja OSIRIS-Rex pozwoliła poznać asteroidę z bliska. Powiodła się dzięki ogromnemu wysiłkowi zespołu najlepszych ekspertów i inżynierów na świecie. Teraz naszym celem jest przedstawienie tego niezwykłego obiektu w przystępnej formie. Tak, aby mogły go zobaczyć i podziwiać również osoby, które nie są naukowcami – podkreśla May.

W książce znajdują się trójwymiarowe obrazy i dokładna mapa asteroidy. Zdjęcia i wizualizacje mają ukazać się też w internecie.

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że przed powstaniem zespołu Queen w 1970 roku May, Freddie Mercury i Roger Taylor studiowali fizykę na Imperial College London.

Misja OSIRIS-Rex

Bennu to niewielki obiekt, który krąży w pobliżu naszej planety. Misja OSIRIS-REx (z j. ang. Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) ma na celu zbadanie planetoidy i przetransportowanie próbek z jej powierzchni na Ziemię. Sonda wystartowała w 2016 roku i niedługo ma powrócić z próbkami, które ważą około sześćdziesiąt gramów.

Podobne asteroidy mogą dostarczyć bezcennych informacji na temat formowania się Układu Słonecznego. Naukowcy chcą poznać skład chemiczny planetoidy i dzięki temu lepiej zrozumieć, w jaki sposób powstają planety i gwiazdy.

OSIRIS-REx to także wielki test dla narzędzi, które zostały opracowane w celu zbierania próbek z powierzchni różnych obiektów w kosmosie, w tym z Marsa. Wszystko wskazuje na to, że misja zakończy się powodzeniem.

 

Źródło: The Guardian, fot. Raph_PH, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons