Dodano: 07 kwietnia 2023r.

Rekordowa głębokość. Zarejestrowali na wideo rybę ponad 8 km pod powierzchnią wody

U wybrzeży Japonii, ponad 8 km pod powierzchnią wody, naukowcy zarejestrowali na wideo rybę - przedstawicielkę dennikowatych. To rekordowa głębokość, na jakiej kiedykolwiek udało się dostrzec rybę.

Rekordowa głębokość. Zarejestrowali na wideo rybę ponad 8 km pod powierzchnią wody

 

Wydaje się nieprawdopodobne, że na takich głębokościach cokolwiek jeszcze może być w stanie przeżyć. A jednak. Dokładnie 8336 metrów pod powierzchnią wody naukowcy z Western Australia University sfilmowali młodego osobnika ryb z rodzaju Pseudoliparis należącego do rodziny dennikowatych. To największa głębokość, na jakiej dotychczas znaleziono żywą rybę.

Głębokie rowy oceaniczne

Rybę zarejestrowano w Rowie Izu-Ogasawara. Nie jest on może tak słynny i głęboki, jak Rów Mariański, ale jak twierdzą naukowcy w kontekście np. poszukiwania interesujących form życia, niekoniecznie tylko o głębokość tutaj chodzi. Faktem jest, że zarówno głębokość, jak i przede wszystkim występujące na niej ciśnienie ma wpływ na to, jak wygląda tamtejsze środowisko biologiczne. Znaczenie ma tutaj oczywiście także temperatura.

I to właśnie ten ostatni czynnik działa zdecydowanie na korzyść Rowu Izu-Ogasawara, jeśli chodzi o obecna tam formy życia. Dlaczego? Otóż rów ten jest zdecydowanie najcieplejszy ze wszystkich rekordowo głębokich rowów oceanicznych, a zatem szanse na to, że istniejące w nim życie biologiczne będzie bogatsze są wyższe. W odniesieniu do Rowu Mariańskiego jest to pewien paradoks, ponieważ znajdujące się nad nim wody są w większym stopniu tropikalne. Kluczowe znaczenie ma tutaj bliskość Antarktydy. Pochodząca z jej okolic zimna woda dociera najpierw właśnie do Rowu Mariańskiego.

Należy tutaj wspomnieć o jeszcze jednym czynniku sprzyjającym istnieniu życia w Rowie Izu-Ogasawara. Otóż do rowu tego wpada zdecydowanie więcej różnego rodzaju materiału, potencjalnego pożywienia, niż do Rowu Mariańskiego. Naukowcy doszli do wniosku, że wszystkie te czynniki razem wzięte mogą przyczyniać się do tego, że w Rowie Izu-Ogasawara życie może występować na większych głębokościach, niż w przypadku innych takich lokalizacji. I nie pomylili się.

Najgłębiej żyjąca ryba, jaką kiedykolwiek widziano

To właśnie w Rowie Izu-Ogasawara napotkano ostatnio rybę, która przejęła pałeczkę pierwszeństwa pod względem życia na największej głębokości. Dotychczasowy rekord należał do innej ryby, którą z kolei spotkano na imponujących 8 178 metrach, właśnie w Rowie Mariańskim. A ta z Rowu Izu-Ogasawara zawędrowała jeszcze głębiej. Ale najpierw kilka słów o tym, jak na nią w ogóle trafiono.

Kiedy wyposażona w kamerę sonda dotarła na głębokość 8 022 metrów udało jej się sfilmować rybę z gatunku Pseudoliparis belyaevi. I to już był nowy rekord głębokości, ale badania i eksploracja tych wód były kontynuowane. I opłaciło się. Oto bowiem kiedy sonda zeszła aż do 8 336 metra natrafiła na kolejną rybę pochodząca z rodzaju Pseudoliparis (określane w języku angielskim mianem snailfish), jednakże z nieznanego dotąd gatunku.

 

Źróło: IFLScience, Live Science, fot. Minderoo-UWA Deep Sea Research Centre