Dodano: 10 lutego 2020r.

Rekord temperatury na Antarktydzie pobity

Na Półwyspie Antarktycznym w dniu 6 lutego odnotowano rekordową temperaturę 18,3 stopni Celsjusza. Poprzedni rekord wynosił 17,5 st. C. i został zarejestrowany 24 marca 2015 r. Antarktyda ociepla się znacznie szybciej w porównaniu do średniej globalnej.

Stacja badawcza Esperanza na Antarktydzie

 

Odczytu dokonano w argentyńskiej bazie badawczej Esperanza. Dane meteorologiczne na stacji są mierzone od 1961 roku. Stacja badawcza mieści się na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego, a obszar ten, jak wskazuje Światowa Organizacja Meteorologiczna, jest jednym z najszybciej ocieplających się miejsc na Ziemi. Temperatury wrosły tam o prawie 3 st. C. w ciągu ostatnich 50 lat.

Nowy rekord ciepła na Antarktydzie

Wszystko, co widzieliśmy do tej pory, wskazuje na prawidłowy zapis, ale oczywiście rozpoczniemy formalną ocenę tego zapisu, gdy będziemy mieli pełne dane od argentyńskich służb meteorologicznych oraz dane dotyczące warunków meteorologicznych – powiedział Randall Cerveny ze Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Rejestrowanie danych pogodowych na Antarktydzie jest o tyle ważne, że dopełnia ogólny obraz zmian klimatycznych, które mają miejsce w ostatnich dziesięcioleciach. Antarktyda, podobnie jak Arktyka, to właściwie bezludne miejsca i w porównaniu do reszty świata są słabo uwzględnione pod względem obserwacji meteorologicznych i prognoz pogody, chociaż oba te miejsca odgrywają ważną rolę w kształtowaniu globalnego klimatu.

Ilość lodu traconego rocznie z pokrywy lodowej Antarktydy wzrosła co najmniej sześciokrotnie w latach 1979–2017. Większość tych strat dotyczy topnienia lodowców szelfowych od spodu w wyniku obmywania ich przez stosunkowo ciepłe wody oceaniczne. Zjawisko to szczególnie dotyka zachód kontynentu.

- Zanotowany w bazie Esperanza odczyt jest imponujący. Minęło zaledwie pięć lat od ustanowienia poprzedniego rekordu, a nowy jest o prawie jeden stopień wyższy. To oznaka ocieplenia, które tam się dzieje znacznie szybciej niż średnia globalna. Nowy rekord jest dość zaskakujący, ale kto wie, jak długo wytrzyma – powiedział prof. James Renwick, klimatolog z Victoria University of Wellington.

Na Antarktydzie w samej koszulce

Badania z ostatnich lat wykazały, że tempo ocieplania się regionu Antarktydy jest bezprecedensowe w ciągu ostatnich 2000 lat. - Jest to obszar, który bardzo szybko się nagrzewa – powiedziała Nerilie Abram, klimatolożka z Australian National University, która prowadziła badania na wyspie Jamesa Rossa leżącej na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego. Dodała, że czasami jest wystarczająco ciepło, aby chodzić w samej koszulce.

Antarktyda to lodowy, wietrzny i suchy kontynent. Jest mniej więcej dwa razy większa od Australii. Średnia roczna temperatura waha się od około minus 10 st. C. na wybrzeżu do minus 60 st. C. w najwyżej położonych częściach w głębi lądu. Ogromna pokrywa lodowa ma grubość nawet do 4,8 km i zawiera 90 proc. światowego lodu, co przekłada się na około 70 proc. zasobów słodkiej wody. Naukowcy szacują, że gdyby cały ten lód stopniał, poziom mórz i oceanów podniósłby się o około 60 metrów.

 

Źródło: WMO, fot. Argentine research base Esperanza