Dodano: 11 marca 2017r.

Psy to wyrachowani oszuści. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi nagroda

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka? To prawda, ale jak w grę wchodzi kiełbasa, mogą na chwilę o przyjaźni zapomnieć. Badania przeprowadzone w Zurychu sugerują, że psy potrafią oszukiwać i manipulować, zwłaszcza jeśli wiąże się to z nagrodą.

Mops


Nowe badania sugerują, że psy to podstępni oszuści, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi ulubiony smakołyk pupila. Okazuje się, że psy potrafią manipulować człowiekiem i uzyskać od niego to, czego pragną.

Marianne Heberlein, która bada zdolności poznawcze zwierząt na Uniwersytecie w Zurychu, zaobserwowała w swoim własnym domu, jak jeden z jej pupilów udając zainteresowanie jakimś wydarzeniem na zewnątrz, wywabił z kojca drugiego psa, by zająć jego miejsce. To zainspirowało ją do przeprowadzenia badań nad zdolnościami do manipulacji u psów.

Badaczka zaczęła się zastanawiać, czy psy są zdolne oszukać także człowieka. Zdecydowała się przeprowadzić doświadczenie, w którym wzięli udział właściciele psów ze swoimi zwierzakami oraz osoby nieznane psom. Osoby, których psy nie znały zostały podzielona na grupy. Jedni dawali przysmaki psom, podczas gdy inni zachowywali je dla siebie.

Psy miały za zadanie doprowadzić poszczególne osoby do trzech pudełek. W pudełkach były ukryte: smaczna kiełbasa, sucha karma, a trzecie pudełko było puste. Zwierzaki w bardzo krótkim czasie nauczyły się rozpoznawać osoby współpracujące, czyli oddające im przysmaki od osób konkurencyjnych, które smakołyki zachowywały dla siebie. Zrozumiały też, że celowo mogą wprowadzić w błąd osobę konkurencyjną prowadząc ją do pustego pudełka, wtedy nadal zachowują szansę na soczystą kiełbasę.

Badaczy zaskoczył czas, w którym psy wypracowały zachowanie dające im najwięcej korzyści. Najbystrzejszym psim manipulatorom zajęło to zaledwie dwa dni. Psy podczas drugiego dnia testu podprowadzały konkurencyjną osobę do pustego pudełka częściej niż wskazywałby na to przypadek. Nietrudno zgadnąć, że właściciele zwierzaków zdecydowanie częściej od reszty stawali przy pudełku z kiełbasą, którą oddawali swojemu psu.

- Takie zachowania u psów zdarzają się dość często, ale są słabo zbadane. Podczas badania psy wykazały się imponującą elastycznością w swoim zachowaniu. Psy trzymały się określonych zasad, ale myślały także o opcjach, które mają i które mogą przynieść im więcej korzyści – powiedziała Heberlein.

Wielu właścicieli psów zdaje sobie sprawę z podstępnych sztuczek i prób manipulacji ich zwierzaków. Większość jednak nie potrafi się im oprzeć. W rezultacie psy dostają to, czego chcą.

Wyniki prac badaczy zostały opublikowane na łamach pisma „Animal Cognition”.

 
Źródło: iflscience.com, dailymail.co.uk