Dodano: 14 lipca 2023r.

Polskie eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

POLSA zaprasza podmioty naukowe oraz firmy z sektora kosmicznego do zgłaszania propozycji eksperymentów, których celem byłaby weryfikacja technologii w warunkach kosmicznych i prowadzenie badań. Najlepsze z koncepcji mają szansę zostać zrealizowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Propozycje można nadsyłać do końca lipca.

Polskie eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy i najbardziej złożony międzynarodowy projekt konstrukcyjny w kosmosie. Jego historia rozpoczęła się w 1998 roku na stepach Kazachstanu. To z tamtejszego kosmodromu na szczycie rakiety Proton wystartował pierwszy element przyszłej stacji - rosyjski moduł Zarja.

Kosmiczne laboratorium

Obecnie ISS jest jedynym w pełni funkcjonującym laboratorium w przestrzeni kosmicznej umożliwiającym prowadzenie doświadczeń i badań naukowych w stanie nieważkości. Choć w 2021 roku Chiny umieściły na orbicie swoją stację o nazwie Tiangong, to Pekin nie dzieli się informacjami i nie wiadomo, co tam właściwie się dzieje.

ISS pozwalała na utrzymanie stałej obecności człowieka na orbicie okołoziemskiej. Dzięki niej ludzkość ma dostęp do testowania w warunkach mikrograwitacji technologii, prowadzenia badań naukowych i rozwijania umiejętności potrzebnych do dalszej eksploracji kosmosu. Eksperymenty tam prowadzone dotyczą wielu dziedzin – m.in. astrobiologii, astronomii, nauk fizycznych, materiałoznawstwa, pogody kosmicznej, meteorologii, a nawet medycyny i nauk przyrodniczych.

W tym unikalnym laboratorium na orbicie przez ponad 20 lat istnienia przeprowadzono ponad 3000 badań naukowych. Pracowało przy nich ponad 4200 uczonych z całego świata. Teraz jest szansa na przeprowadzenie na niskiej orbicie okołoziemskiej eksperymentów zaprojektowanych przez polskie podmioty naukowe i firmy z sektora kosmicznego.

Polskie eksperymenty

Jak poinformowała w przesłanym komunikacie Polska Agencja Kosmiczna, jest szansa, że na pokładzie tego kosmicznego laboratorium zostaną przeprowadzone doświadczenia zaproponowane i zaprojektowane przez Polaków. Propozycje - w formie formularza zgłoszeniowego - należy przesyłać do Polskiej Agencji Kosmicznej do 31 lipca br. na adres dbi@polsa.gov.pl.

Zaproszenie do konsultacji to bezpośrednie następstwo ogłoszonej przez POLSA 3 lipca br. informacji o rozmowach z ESA na temat polskiej misji na ISS. - Przed polskimi podmiotami sektora kosmicznego otwiera się nowa perspektywa, o której jeszcze kilka lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć. Badania i eksperymenty w warunkach, jakie panują na ISS, to zaproszenie do wejścia na wyższy poziom technologiczny, naukowy, biznesowy. To jest nasz czas i cały sektor kosmiczny wraz z POLSA musi zrobić wszystko, aby maksymalnie dobrze go wykorzystać – przyznał prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA.

Więcej o zasadach zgłoszeń oraz informacje o niezbędnych dokumentach można znaleźć na stronach POLSY.

Swoją szansę w zakresie projektowania eksperymentów przeznaczonych na ISS będą mieli także studenci i doktoranci polskich uczelni - w ramach konkursu Direction Space, którego POLSA została partnerem. Organizatorzy konkursu - Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space - zapraszają do uczestnictwa studentów różnych kierunków, nie tylko tzw. ścisłych i technicznych najczęściej kojarzonych z kosmosem. Wybrane zespoły uzyskają wsparcie polskich i zagranicznych ekspertów, a zwycięzcy odwiedzą siedziby partnerów konkursu (CERN i ESA) oraz zyskają możliwość zaprojektowania eksperymentów na ISS. Konkurs został ogłoszony na początku czerwca, a otwarcie naboru zaplanowane jest na 16 września br. O szczegółach konkursu można poczytać na stronie projektu Direction Space.

 

Źródło: POLSA, fot. ESA/ CC BY-SA 3.0 IGO