Dodano: 10 maja 2023r.

Pierwsza na świecie operacja mózgu dziecka w łonie matki

Zespół lekarzy z Bostonu z powodzeniem przeprowadził nowatorską operację mózgu płodu w łonie matki. Chirurdzy zdecydowali się na interwencję w celu leczenia rzadkiej choroby znanej jako malformacja żyły Galena. To pierwsza tego typu operacja na świecie. Sukces amerykańskich lekarzy daje nową nadzieję na leczenie dzieci z ciężkimi wadami rozwojowymi.

Pierwsza na świecie operacja mózgu dziecka w łonie matki

 

Po raz pierwszy lekarze chirurgicznie skorygowali wadliwe naczynie krwionośne w mózgu dziecka, gdy było ono jeszcze w łonie matki. Poród nastąpił w połowie marca, dziewczynka została wypisana ze szpitala już kilka tygodni później i od tego czasu nie wymagała żadnych leków, ani innych zabiegów.

- Kiedy usłyszałam jej płacz po raz pierwszy, to po prostu… brakuje mi słów, żeby opisać, jak się wtedy czułam – mówi matka dziewczynki Kenyatta Coleman z Baton Rouge w Luizjanie. – To był najpiękniejszy moment, kiedy mogłam wziąć ją na ręce, popatrzeć na nią a potem usłyszeć jej płacz – dodaje kobieta w rozmowie z CNN.

W publikacji, która ukazała się na łamach pisma „Stroke” (DOI: 10.1161/STROKEAHA.123.043421) naukowcy szczegółowo opisali procedurę, która została zastosowana w ramach trwających badań klinicznych. Mają one na celu znalezienie nowego sposobu leczenia malformacji żyły Galena (VOGM), rzadkiej choroby, która wpływa na naczynia krwionośne przenoszące krew z serca do mózgu.

Malformacja żyły Galena

Malformacja żyły Galena sprawia, że tętnice w mózgu nie łączą się z naczyniami włosowatymi, które pomagają spowolnić przepływ krwi. Zamiast tego, tętnice odprowadzają krew do żył u podstawy mózgu, gdzie płynie ona pod wysokim ciśnieniem. Może to doprowadzić do niewydolności serca, nadciśnienia płucnego, uszkodzenia i utraty tkanki mózgowej lub wodogłowia.

Wedle szacunków American Heart Association (AHA) VOGM diagnozuje się u 1 na 60 tys. płodów. Standardowe leczenie po urodzeniu polega na zablokowaniu połączeń tętnic z żyłami w obrębie malformacji. Jednak zabieg ten często nie odwracał zmian w sercu płodu ani nie zapobiegał upośledzeniu lub zagrażającemu życiu uszkodzeniu mózgu.

Lekarze z Boston Children's Hospital oraz Brigham and Women's Hospital w Bostonie prowadzą badania, które mają pomóc we wcześniejszym leczeniu VOGM, gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki. Nowa procedura zakłada przeprowadzenie operacji płodu w celu zmniejszenia agresywnego przepływu krwi. W sumie nowatorską operację ma przejść około 20 dzieci. Córka Kenyatty Coleman była pierwsza.

Lekarze zachwyceni

– W pierwszym leczonym przypadku byliśmy zachwyceni efektami. Objawy zwykle występujące po urodzeniu dzieci z VOGM, po prostu się nie pojawiły – mówi główny autor raportu prof. Darren Orbach z AHA, wicedyrektor Cerebrovascular Surgery & Interventions Center w Boston Children's Hospital.

– Z przyjemnością informujemy, że w wieku sześciu tygodni niemowlę radzi sobie nadzwyczaj dobrze: nie bierze żadnych leków, je normalnie, przybiera na wadze i jest z powrotem w domu. Nie ma żadnych oznak negatywnego wpływu choroby na mózg – podkreśla Orbach.

Naukowcy podczas operacji zastosowali technikę zwaną embolizacją pod kontrolą USG. Kenyatta Coleman i jej córka przeszły procedurę w 34 tygodniu ciąży. VOGM został zdiagnozowany u płodu tuż po badaniu USG w 30 tygodniu. Po zabiegu u matki zauważono wyciek płynu owodniowego, dlatego lekarze zdecydowali się wywołać poród dwa dni później. Noworodek nie wymagał żadnego wsparcia sercowo-naczyniowego, ani operacji po urodzeniu. Był jednak monitorowany na oddziale intensywnej terapii przez kilka tygodni.

– Ważne, abyśmy kontynuowali testy. Musimy ocenić bezpieczeństwo i skuteczność procedury u innych pacjentów – mówi prof. Orbach. – Nasze badania mogą zmienić podejście do leczenia malformacji żyły Galena. Chcemy naprawiać wadę przed narodzinami i zapobiegać powstawaniu niewydolności serca, a nie próbować odwrócić ją po urodzeniu – wyjaśnia naukowiec.

 

Źródło: Live Science, fot. Pexels