Dodano: 12 września 2023r.

Naukowcy świętują stulecie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

Wczoraj, 11 września 2023 roku, rozpoczął się XLI Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Podczas ceremonii otwarcia świętowano 100 lat od założenia Towarzystwa.

Naukowcy świętują stulecie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

 

Toruń jest stolicą polskiej astronomii nie tylko z racji tego, że w tym mieście urodził się Mikołaj Kopernik. W 1923 roku założono tutaj Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), organizację zrzeszającą zawodowych astronomów. PTA powstało 19 lutego 1923 roku, w 450. rocznicę urodzin słynnego astronoma, podczas Zjazdu Astronomów Polskich.

Rok jubileuszowy

Obecnie Zjazdy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (Zjazdy PTA) to największe regularne polskie konferencje naukowe o astronomii. Tegoroczny zjazd nosi numer 41. Udział w nim zgłosiło 220 osób.

Z racji jubileuszowego roku, tegoroczną edycję konferencji zorganizowano w Toruniu, a sporą część dnia otwarcia zajęła sesja na temat historii polskiej astronomii oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

- Nasze Towarzystwo działa na polu naukowym, wsparcia rozwoju astronomii w Polsce oraz w zakresie popularyzacji i edukacji. Najważniejszym dorobkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego są moim zdaniem pokolenia pasjonatów astronomii, zarówno zajmujących się nią zawodowo, jak i hobbystycznie – wskazuje prof. dr hab. Marek Jacek Sarna, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Nagrody

Podczas otwarcia wręczone zostały prestiżowe nagrody przyznawane przez PTA. Są to trzy rodzaje nagród: Medal Bohdana Paczyńskiego jako najwyższe wyróżnienie za wybitny dorobek naukowy, Nagroda i Medal im. Włodzimierza Zonna za popularyzację wiedzy o Wszechświecie – jedna z najstarszych polskich nagród w zakresie popularyzacji nauki, Nagroda Młodych PTA – dla naukowców do 35 roku posiadających wybitny indywidualny dorobek naukowy.

Laureatami nagród zostali: Medal Bohdana Paczyńskiego – prof. Marek Abramowicz, Nagroda i Medal im. Włodzimierza Zonna – dr hab. Maciej Mikołajewski, dr Krzysztof Czart oraz Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium Toruń, Nagroda Młodych PTA – dr Jakub Klencki (więcej o laureatach w osobnym komunikacie).

W programie naukowym w kolejnych dniach przewidziano sesje skupiające się na Słońcu i heliosferze; układach planetarnych i małych ciałach; obiektach zwartych i astronomii wieloaspektowej; astrofizyce wysokich energii; gwiazdach, układach gwiazd i materii międzygwiazdowej; kosmologii i ewolucja galaktyk, a także programach instrumentalnych. Dodatkowo odbędzie się sesja poświęcona popularyzacji nauki i edukacji.

Atrakcje

W trakcie Zjazdu PTA odbędzie się też prezentacja oferty dla polskich astronomów od SKAO, czyli Square Kilometre Array Observatory, projektu budowy olbrzymiej sieci radioteleskopów o powierzchni jednego kilometra kwadratowego. SKAO chciałoby przekonać Polskę do udziału w tym projekcie.

Wydarzeniami towarzyszącymi konferencji, dostępnymi dla publiczności, będą seanse filmu animowanego dla dzieci pt. „Gwiazda Kopernika” w dniach 14 i 15 września o godz. 10.00 w sali kinowej Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” (dla grup zorganizowanych obowiązują zapisy, osoby indywidualne mogą przyjść bez zapisów). Z kolei w sobotę 16 września w galeriach handlowych Plaza i Copernicus staną mobilne planetaria. Jest też wystawa „Moon Landing” w Galerii Sztuki Wozownia (otwarcie 11 września). Natomiast dla nauczycieli przygotowano darmowe wejściówki na sesję „Popularyzacja nauki i edukacja”, która odbędzie się w środę 13 września w godzinach 11.00-14.00.

Dodatkowo sam Zjazd PTA jest jednym z wydarzeń Światowego Kongresu Kopernikańskiego, którego toruńska część rozpoczyna się 12 września 2023 r.

Organizatorami konferencji są Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Instytut Astronomii UMK. Partnerami – Światowy Kongres Kopernikański oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (Oddziały w Toruniu i Grudziądzu).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Prof. Andrzej Sokala – Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Michał Zaleski – Prezydent Miasta Torunia, Prof. Grzegorz Wrochna – Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

 

Źródło i fot.: Polskie Towarzystwo Astronomiczne