Dodano: 12 kwietnia 2024r.

NASA w końcu zidentyfikowała przyczynę problemów sondy Voyager I

Inżynierowie z NASA potwierdzili, że niewielka część uszkodzonej pamięci w jednym z komputerów na pokładzie Voyagera I powoduje, że sonda od listopada ubiegłego roku wysyła na Ziemię nieczytelne sygnał.

NASA w końcu zidentyfikowała przyczynę problemów sondy Voyager I

 

Sonda Voyager I od listopada ubiegłego roku przesyła na Ziemię niezrozumiałą sekwencję zer i jedynek. Eksperci z NASA zidentyfikowali źródło problemów uniemożliwiających poprawne przysyłanie danych. Mają kilka pomysłów, jak naprawić sondę, jednak nie wiadomo, czy dadzą one oczekiwane rezultaty.

Problemy Voyagera I

Sonda Voyager I została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 1977 roku. Z racji wieku konstrukcji, część jej instrumentów już nie działa. Jednak przez całe dekady podróży kosmicznej funkcjonowały poprawnie i spełniły pokładane w nich oczekiwania. Voyager I przeleciał przez Układ Słoneczny i przekroczył granice heliosfery - ochronnego „bąbla” cząstek i pól magnetycznych wytwarzanych przez nasze Słońce. Na tej granicy wiatr słoneczny wytraca swoją prędkość, a ciśnienie wiatrów galaktycznych zaczyna przeważać nad ciśnieniem wiatru słonecznego. Granica ta znajduje się około 18 miliardów kilometrów od Słońca. Sonda Voyager I przekroczyła granicę heliosfery i weszła w przestrzeń międzygwiezdną w 2012 roku.

Obecnie Voyager I znajduje się około 24 miliardy kilometrów od Ziemi. Jej obecne położenie daje szansę na zbieranie cennych danych naukowych z przestrzeni międzygwiazdowej, jednak by to robić, sonda musi działać poprawnie. Jednak w grudniu ubiegłego roku NASA poinformowała o zakłóceniach w komunikacji pomiędzy jednym z komputerów pokładowych, zwanym systemem danych lotu (flight data system, FDS), a podsystemem służącym do komunikacji z Ziemią, tzw. jednostką modulacji telemetrii (telemetry modulation unit – TMU). Zadaniem FDS jest między innymi zbieranie danych z instrumentów naukowych oraz danych o stanie i położeniu sondy. System łączy te informacje w jeden pakiet danych, który TMU wysyła na Ziemię.

W rezultacie do Ziemi dociera zupełnie nieczytelny sygnał. Powtarzające się sekwencje zer i jedynek zostały określone przez specjalistów z NASA jako „cyfrowy bełkot”. Ten „bełkot” kontrola lotów otrzymuje od 14 listopada ubiegłego roku. Od tego czasu NASA nie ma wiedzy na temat stanu najdalej znajdującego się od Ziemi statku wysłanego przez człowieka. Zespół nie ma wglądu w kluczowe parametry dotyczące napędu, mocy i systemów sterowania statku.

Zidentyfikowanie usterki

Przełom nastąpił na początku marca. Zespół misji Voyager wykrył aktywność w jednej sekcji FDS, która różniła się od reszty zniekształconego strumienia danych. W odpowiedzi na polecenie z Ziemi, zamiast zwrócić „cyfrowy bełkot”, Voyager I wysłał ciąg liczb, który wyglądał bardziej znajomo. Okazało się, że zawiera on odczyt całej pamięci FDS.

Porównując ten odczyt z odczytem otrzymanym przed wystąpieniem problemu, zespołowi udało się zlokalizować źródło problemu. Eksperci podejrzewają, że większość uszkodzeń ogranicza się do jednego chipa w systemie pamięci komputera.

W toku dalszych działań inżynierowie ustalili, że około 3 proc. pamięci FDS zostało uszkodzone, co uniemożliwia komputerowi wykonywanie normalnych operacji. Nie wiadomo do końca, co mogło być przyczyną usterki. Badacze wskazują na dwie możliwości – albo sprzęt po blisko 50 latach pracy odmówił posłuszeństwa zwyczajnie ze starości, albo został uderzony przez energetyczną cząstkę z kosmosu.

Inżynierowie mają nadzieję, że uda im się znaleźć rozwiązanie problemu i zdołają przywrócić Voyagera I do normalnego działania. Jednak może to zająć badaczom kilka tygodni, a nawet miesięcy.

 

Źródło: NASA, Science Alert, fot. NASA/ JPL-Caltech