Dodano: 18 stycznia 2023r.

Makaki japońskie łowią ryby, by przetrwać srogie zimy

Makaki japońskie zimą zazwyczaj jedzą liście bambusa oraz korę drzew i krzewów, jednak gdy zima jest surowa, ich dieta zmienia się. Naukowcom udało się zarejestrować na nagraniu, jak małpy łowią ryby i je spożywają. Uczeni uważają, że zachowanie to mogło wyewoluować w określonej grupie makaków jako sposób na przetrwanie mroźnych zim.

Makaki japońskie łowią ryby, by przetrwać srogie zimy

 

Makaki japońskie (Macaca fuscata) z Kamikochi w Alpach Japońskich każdej zimy doświadczają niezwykle surowych warunków, które narażają je na brak pożywienia. Małpy te są niemal wszystkożerne – w lecie objadają się owadami, krabami czy jajami ptaków. Jednak w zimie sytuacja diametralnie się zmienia. Ich zimowa dieta składa się przede wszystkim z liści bambusa i z kory drzew i krzewów.

W regionie Kamikochi występują liczne strumienie zasilane przez źródła wulkaniczne, które utrzymują przez cały rok temperaturę około 6 st. Celsjusza i nie zamarzają w zimie. Naukowcy biorąc pod uwagą skrajny brak pożywienia w ziemie zastanawiali się, czy może organizmy zamieszkujące strumienie mogą pomóc w utrzymaniu lokalnej populacji małp. Spędzili trzy kolejne zimy, badając zawartość odchodów małp. Analizy pokazały, że w odchodach znajdowało się DNA pstrąga. Co więcej, DNA to znaleziono w około 20 procentach próbek, co wskazuje, że jedzenie przez ryb przez makaki nie jest wcale takie rzadkie. Uczonym udało się nawet zarejestrować na nagraniu wideo, jak makaki łowią ryby.

Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Scientific Reports” (DOI: 10.1038/s41598-022-23799-1).

Makaki japońskie żywią się rybami

Naukowcy w końcu potwierdzili swoje przypuszczenia. Makaki japońskie żywią się rybami. Żyją one w wyjątkowo trudnych warunkach. Występują na obszarze Alp Japońskich, w których przetrwanie zimą jest szczególnym wyzwaniem ze względu na fakt, że zdobycie pożywienia jest wtedy wyjątkowo trudne.

Makaki japońskie w normalnych warunkach żywią się liśćmi bambusa i innymi roślinami, co w dużej mierze umożliwiają im ciepłe, wulkaniczne źródła, które nie zamarzają nawet w zimie. Natomiast co do ryb, to już wcześniej naukowcy spekulowali, że śnieżne małpy, bo tak też są określane, mogą się nimi żywić.

Pierwsze nagrania

Jednakże nie oznaczało to jeszcze, że małpy same łowiły te pstrągi. Mogły bowiem przykładowo jedynie korzystać z okazji, kiedy natrafiały na śnięte ryby. Ta kwestia wymagała zatem dodatkowego wyjaśnienia. Potrzebne były tutaj tak bezpośrednie obserwacje, jak i te prowadzone przy pomocy kamer. I cierpliwość naukowców została nagrodzona. Udało się bowiem zaobserwować makaki osobiście wyławiające ryby z rzeki.

Łącznie potwierdzających ten fakt obserwacji odnotowano 14, w tym 6 przeprowadzonych zostało bezpośrednio przez badaczy, natomiast pozostałe 8 to obserwacje wykonane przez kamery z czujnikiem na podczerwień. Odnotowano też 6 prawdopodobnych trafień, w których małpy coś złapały, natomiast w ich przypadku badacze nie byli pewni, czy na pewno były to ryby. Przy okazji zaobserwowano również sytuacje, w których makaki ewidentnie reagowały na plusk wody wywołany przez przepływające ryby, jednakże nie udawało im się ich złapać. Stosowane przez nie techniki nie były bowiem wyszukane i stuprocentowo skuteczne. Zazwyczaj bowiem starały się dogonić je na płytszych wodach i w tym czasie złapać.

W jaki jednak sposób małpy w ogóle wpadły na pomysł, by polować na ryby? Naukowcy mają tutaj pewną teorię. Uważają, że źródłem takiego zachowania mogło stać się przeszukiwanie rosnących w rzece roślin, co z kolei doprowadziło do – być może przypadkowego – spożycia żyjących tam owadów. W konsekwencji zorientowawszy się, że można je traktować jako źródło pożywienia makaki mogły zacząć celowo ich szukać, m.in. odwracając kamienie. Natomiast taka praktyka mogła podsunąć im pomysł – i przede wszystkim wyposażyć je w zdolności niezbędne do łapania ryb.

 

Źródło: IFLScience, fot. 猿蔵, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons