Dodano: 17 sierpnia 2023r.

Lista Szanghajska: Harvard znowu na czele, odległe miejsca polskich szkół wyższych

W rankingu szanghajskim - liście tysiąca najlepszych uczelni na świecie, znalazło się dziewięć uczelni z Polski. Najwyżej w rankingu z uczelni z naszego kraju sklasyfikowany został Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce.

Uniwersytet Warszawski

 

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, opublikował po raz pierwszy w 2003 r. Shanghai Jiao Tong University. Od 2009 przygotowuje go Shanghai Ranking Consultancy.

Najlepsze uczelnie na świecie

W tegorocznej edycji rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie pierwsze miejsce tradycyjnie zajął amerykański Uniwersytet Harvarda. Tuż za nim znalazł się znajdujący się również w USA Uniwersytet Stanforda. Trzecie miejsce w rankingu osiągnął również amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT). Pierwsze trzy miejsca zajęły te same uczelnie co w ubiegłym roku.

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. To tam trzeba szukać polskich uczelni.

W 2022 roku na Liście zostało sklasyfikowanych 11 szkół wyższych z Polski. W tym tylko dziewięć. Z rankingu wypadły Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Politechnika Wrocławska.

Uczelnie z Polski daleko w tyle

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski znalazły się w piątej setce rankingu (401-500). To najwyżej sklasyfikowane uczelnie z Polski. Dalej, w dziewiątej setce znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W ostatniej setce zestawienia znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnika Warszawska.

Ranking ARWU tworzony jest w oparciu o sześć obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields'a, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Co roku ocenianych jest ponad 2 500 uniwersytetów, a 1 000 najlepszych - publikowanych.