Dodano: 26 września 2016r.

Konie potrafią wyrażać swoją opinię?

Według badań przeprowadzonych przez norweskich naukowców, konie można nauczyć komunikowania się z ludźmi oraz wyrażać swoje opinie. Zwierzęta uważane dotychczas za niezbyt inteligentne udowodniły, że nie są w stanie dorównać w tym zakresie małpom czy delfinom.

Koń

 

Po głośnym ostatnio badaniu nad niebywałymi zdolnościami gołębi, które można nauczyć rozpoznawać słowa, teraz do inteligentnych zwierząt dołączyły konie. Doktor Cecilie Mejdell z Norweskiego Instytutu Weterynarii przeprowadziła badanie na 23 koniach. Trening polegał na wskazywaniu przez konie symboli. Zwierzęta nauczono wskazywać, czy jest im gorąco lub zimno i czy trzeba założyć pled.

Na płocie rozwieszono trzy symbole: poziomy pasek wskazywał na to, że koń odczuwa chłód, pionowy pasek mówił o tym, że zwierzęciu jest gorąco, a pusta tablica wskazywała, że koń czuje się dobrze i nie trzeba podejmować działań.

Konie przez dwa tygodnie były uczone, by podejść do tablic i wskazać odpowiedni symbol. Szybkość uczenia się zwierząt była różna, ale po intensywnym treningu wszystkie 23 zwierzęta zrozumiały zadanie.

- Nasza praca poszerza wiedzę o poznaniu koni i czy te zwierzęta są w stanie uczyć się. Konie są często uważane za niezbyt inteligentne, ale to badanie pokazało, że przy użyciu odpowiednich metod, mogą one komunikować się i wyrażać swoje opinie. Mogą też podejmować decyzje, które wydają się rozsądne – powiedziała doktor Mejdell.

Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w czasopiśmie Applied Animal Behaviour Science.

 
Źródło: The Independent, sciencemag.org, fot. kropekk_pl/Pixabay