Dodano: 30 marca 2023r.

Jaką rolę odgrywa gruczoł krokowy w organizmie mężczyzny?

Gruczoł krokowy to narząd, który jest jednym z najważniejszych elementów układu rozrodczego mężczyzny. Jest to gruczoł o wymiarach około 3 cm na 4 cm, który znajduje się w pobliżu pęcherza moczowego i odbytnicy. Prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla zdrowia mężczyzny.

Jaką rolę odgrywa gruczoł krokowy w organizmie mężczyzny?

 

Funkcje prostaty

Podstawową rolą gruczołu krokowego jest produkcja płynu, który stanowi część ejakulatu. Sperma, której częścią jest wydzielina prostaty, jest kluczowa dla reprodukcji. Płyn z gruczołu krokowego zawiera enzymy, które umożliwiają rozpuszczenie osłonki komórkowej plemników i ułatwiają ich przemieszczanie się w drogach rodnych kobiety. Skutkiem chorób prostaty mogą być zatem zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego i problemy z płodnością.

Ponadto, gruczoł krokowy pełni także ważną rolę w trakcie samej ejakulacji. Zbiera on płyn wydzielający się z pęcherzyków nasiennych, a następnie mieszając go z nasieniem, tworzy ejakulat. To dzięki prostacie mężczyzna może osiągnąć wytrysk[1].

Choroby prostaty

Gruczoł krokowy jest narażony na wiele chorób. Częstym z nich jest przewlekłe zapalenie prostaty, które może prowadzić do bólu w okolicach krocza, trudności z oddawaniem moczu, a nawet zaburzeń erekcji. W niektórych przypadkach zapalenie może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak ropień prostaty czy niewydolność nerek.

Gruczoł krokowy jest ponadto organem narażonym na pojawienie się procesów nowotworowych. Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, jakie występują u mężczyzn. Niestety, wczesne stadium choroby nie daje żadnych objawów, a pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w późniejszym stadium, gdy choroba jest już zaawansowana. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym badania per rectum oraz czynnika PSA, które pozwalają na wykrycie nowotworu w wczesnym stadium.

Jak dbać o prostatę?

Dobra opieka nad gruczołem krokowym to nie tylko regularne badania profilaktyczne, ale także, a może przede wszystkim, dbanie o styl życia. Zdrowe nawyki, takie jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i unikanie używek, takich jak papierosy i alkohol, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia gruczołu krokowego.

Regularne badania profilaktyczne gruczołu krokowego to klucz do utrzymania zdrowia mężczyzn. Badania te powinny być wykonywane nawet raz w roku, w przypadku obecnych czynników ryzyka, a częstotliwość może się zwiększyć w przypadku występowania chorób gruczołu krokowego w rodzinie lub w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów.

Badanie PSA, jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które pozwala na wykrycie chorób gruczołu krokowego w bardzo wczesnym stadium[2].

Gruczoł krokowy odgrywa kluczową rolę w zdrowiu mężczyzn, a jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla utrzymania płodności oraz zdrowia układu moczowo-płciowego. W celu zachowania zdrowia ważne jest dbanie o styl życia oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, takich jak ból w okolicy krocza, trudności z oddawaniem moczu czy problemy z erekcją, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

 

[1] Published: 01 June 2016, The role of the prostate in male fertility, health and disease, Paolo Verze, Tommaso Cai & Stefano Lorenzetti, Nature Reviews Urology

[2] https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc1515131