Dodano: 11 styczeń 2017r.

Holenderska kolej w całości zasilana przez energię z farm wiatrowych

Wszystkie holenderskie pociągi od pierwszego stycznia 2017 roku są w 100 procentach napędzane energią pozyskaną elektrowni wiatrowych. Holandia jest pierwszym krajem na świecie, gdzie cały kolejowy transport publiczny jest zasilany przez energię z wiatru.

Pociąg


- Od pierwszego stycznie 100 procent naszych pociągów jest zasilane energią wiatrową – powiedział Ton Boon, rzecznik Nederlandse Spoorwegen (NS), głównego przewoźnika kolejowego w Holandii.

Holenderska firma energetyczna Enemo dwa lata temu wygrała przetarg zainicjowany przez NS. Obie firmy podpisały umowę na 10-letnią współpracę, której warunkiem było przejście na zasilanie z energii wiatrowej do stycznia 2018 roku całości taboru holenderskiego przewoźnika. Jak widać, spółka energetyczna wywiązała się z umowy rok przed czasem. – Osiągnęliśmy nasz cel rok wcześniej niż zakładał plan – przyznał Boon.

NS realizuje 5,5 tysiąca rejsów dziennie. 600 tysięcy pasażerów dziennie podróżuje jako pierwsi na świecie dzięki energii pozyskanej z wiatru.

Jak podaje AFP, holenderski przewoźni twierdzi, że jedna godzina pracy jednego wiatraka dostarcza energii potrzebnej do pokonania około 200 kilometrów przez pociąg.
 

Źródło: AFP