Dodano: 18 września 2023r.

ERC 2023. AGH Space Systems wygrał zawody łazików marsjańskich

W IX edycji zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge wygrał zespół AGH Space Systems. Drugie i trzecie miejsce zdobyły drużyny ze Szwajcarii: FHNW Rover Team oraz EPFL Xplore. Tuż za podium uplasowała się warszawska drużyna SKA Robotics z łazikiem Sirius II.

ERC 2023. AGH Space Systems wygrał zawody łazików marsjańskich

 

Dobiegła końca IX edycja prestiżowych zawodów robotyki kosmicznej European Rover Challenge. Po zaciekłej rywalizacji na największym na świecie, sztucznym torze marsjańskim, wygrała drużyna AGH Space Systems. Drugie i trzecie miejsce przypadły szwajcarskim drużynom FHNW Rover Team oraz EPFL Xplore. Tuż za podium uplasowała się warszawska drużyna SKA Robotics z łazikiem Sirius II.

Po raz pierwszy uczestnicy zawodów przeszli proces certyfikacji potwierdzający ich wiedzę i kompetencje. Emocjonującym zmaganiom zespołów z całego świata towarzyszyły liczne atrakcje i niespodzianki: spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim, kino plenerowe, obserwacja nieba czy możliwość kierowania robotami i dronami.

AGH Space Systems zwycięzcą ERC 2023

W finale brało udział 35 najlepszych na świecie drużyn akademickich z prawie wszystkich kontynentów. Tegoroczna edycja odbyła się w dwóch formułach: 20 drużyn rywalizowało stacjonarnie, a 15 stanęło w szranki łącząc się zdalnie z najdalszych zakątków globu. Konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem marsjańskiego krajobrazu, a drużyny musiały sprostać wyzwaniom stawianym inżynierom prawdziwych misji marsjańskich. Zadania przygotowane przez organizatorów sprawiły w tym roku drużynom niemałe trudności. Zagadka geologiczna okazała się na tyle skomplikowana, że tylko kilka drużyn zdołało ją rozwikłać. Z kolei ukształtowanie terenu powodowało trudności w poruszaniu się łazików, co miało duży wpływ na osiągnięte przez nich wyniki.  

Pierwsze miejsca w zawodach zajęły: AGH Space Systems (w formule stacjonarnej) oraz Makercie z Holandii (w formule zdalnej). Na kolejnych pozycjach w formule stacjonarnej uplasowały się szwajcarskie drużyny: FHNW Rover Team oraz EPFL Xplore, a w formule zdalnej: DJS Antariksh z Indii oraz Project Red z Włoch.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC 2023 prezentuje się następująco: 

FORMUŁA STACJONARNA

  • I miejsce ERC: AGH Space Systems, Polska
  • II miejsce ERC:  FHNW Rover Team, Szwajcaria
  • III miejsce ERC: EPFL Xplore, Szwajcaria

FORMUŁA ZDALNA

  • I miejsce ERC (formuła zdalna) – Makercie, Holandia
  • II miejsce ERC (formuła zdalna) – DJS Antariksh, Indie
  • III miejsce ERC (formuła zdalna) – ProjectRED, Włochy

ERC 2023

Poza samym uczestnictwem w wyjątkowym projekcie kosmicznym, członkowie drużyn akademickich po raz pierwszy mogli zdobyć także formalny certyfikat w ramach programu „ERC Space & Robotics Industry Standard Practice Programme”, potwierdzający kompetencje w poszczególnych obszarach naukowo-technologicznych. Dzięki niemu każdy z członków startującego zespołu mógł otrzymać dokument poświadczający jego wiedzę i doświadczenie. Podobnie jak inne certyfikaty z branży kosmicznej, dokument ERC stał się formalnym potwierdzeniem merytorycznego wkładu uczestnika w budowę łazika, a także jego zaangażowania w projekt. 

Odwiedzający 9. edycję ERC, poza trwającymi do samego końca emocjami towarzyszącymi zawodom, mogli doświadczyć przygotowanych przez wystawców warsztatów edukacyjnych, eksperymentów naukowych oraz zanurzyć się w interakcji z robotami i technologiami kosmicznymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania ze Sławoszem Uznańskim, astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej i Robertem Zubrinem, adwokatem eksploracji Marsa. Najmłodsi goście poznawali Układ Słoneczny i dowiadywali się, gdzie we Wszechświecie może istnieć życie.

 

Źródło i fot.: Biuro Prasowe ERC