Dodano: 22 czerwca 2023r.

Domowe i farmakologiczne sposoby na bolesne ząbkowanie

Ząbkowanie to wymagający czas w życiu rodziców. Nie jest też łatwy dla samego dziecka, które musi mierzyć się z bólem i swędzeniem dziąseł. Maluch dużo płacze, jest rozdrażniony i może mieć kłopoty ze snem, przez co staje się bardziej marudny. Jak ulżyć dziecku w tym trudnym okresie? Poznajcie domowe metody i dostępne w aptekach środki, które mogą być pomocne w bolesnym ząbkowaniu.

Domowe i farmakologiczne sposoby na bolesne ząbkowanie

 

Ząbkowanie i jego objawy

U niemowląt ząbkowanie z reguły rozpoczyna się około 6 miesiąca życia, ale tak naprawdę pierwszy ząbek może pojawić się dużo wcześniej, nawet już w 4 miesiącu. U niektórych maluchów wyrzynanie się zębów przebiega bezobjawowo, częściej jednak towarzyszą mu charakterystyczne symptomy. Pierwszym z nich są rozpulchnione, podrażnione dziąsła. Odczuwany ból i swędzenie sprawiają, że dziecko częściej wkłada rączki do buzi, ale też więcej płacze i szybciej traci cierpliwość. Kolejnym objawem jest obfite ślinienie się. Podczas ząbkowania u maluszka mogą pojawić się także gorączka, biegunka oraz wymioty. W tym czasie odporność dziecka jest obniżona, a to z kolei skutkuje większą podatnością na różnego rodzaju choroby. Kiedy chcemy złagodzić przykre dla niego objawy, możemy skorzystać z domowych metod lub też zastosować preparaty sprzedawane w aptekach, takie jak żele czy kropelki na ząbkowanie.

Domowe sposoby na ząbkowanie

Najłatwiejszym sposobem na to, by ulżyć dziecku przy swędzących i bolących dziąsłach, jest podanie mu schłodzonego gryzaka. Ważne jednak, by gryzak nie był zbyt zimny ani zmrożony. Maluszkowi przyniesiemy również ulgę przeprowadzając bardzo delikatny masaż dziąseł z pomocą silikonowej nakładki na palec. Kolejna metoda stosowana była jeszcze przez nasze babcie. Polega na zmoczeniu czystej tetrowej ściereczki lub pieluszki w naparze z rumianku. Zwilżoną tetrę także należy schłodzić, a następnie podać ją dziecku do ssania.

Domowe i farmakologiczne sposoby na bolesne ząbkowanie

Ząbkowanie – środki z apteki

Środki farmakologiczne na ząbkowanie dobiera się odpowiednio do objawów. W aptekach dostępne są preparaty ziołowe, sporządzane z wyciągów z rumianku, prawoślazu, szałwii, rzewienia, goździków czy tymianku. Możemy też zdecydować się na zakup żeli miejscowo znieczulających. Większość z żeli dostępnych na rynku zawiera lidokainę, a warto wiedzieć, że według zaleceń Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków nie należy używać u niemowląt żeli zawierających lidokainę. Zbyt duża ilość lidokainy może być niebezpieczna dla zdrowia, a w niektórych przypadkach również i życia niemowlęcia. Na ból lub gorączkę dziecku podać można odpowiednie dla jego wieku środki przeciwbólowe z ibuprofenem lub paracetamolem.

Kropelki na ząbkowanie

Bezpiecznym środkiem łagodzącym dolegliwości występujące podczas ząbkowania, takie jak spuchnięte i bolesne dziąsła, marudzenie, nadmierne ślinienie się czy kłopoty ze snem, są kropelki na ząbkowanie Camilia®. W skład preparatu wchodzą wyłącznie surowce pochodzenia naturalnego: szkarłatka, rumianek i rzewień. Środek nie zawiera lidokainy. Zamknięte w praktycznych minimsach krople można mieć zawsze przy sobie, by skorzystać natychmiast, gdy zajdzie taka potrzeba.

***

CAMILIA® roztwór doustny. Substancje czynne oraz dawka substancji czynnych: Chamomilla vulgaris 9CH, Phytolacca decandra 5CH, Rheum 5CH aa 333,3 mg. Wskazanie: Bolesne ząbkowanie u niemowląt. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Źródło: artykuł partnera