Dodano: 30 czerwca 2023r.

Czym jest trytytka i jakie ma zastosowanie praktyczne?

Trytytka to niepozorny element wykorzystywany obecnie powszechnie na całym świecie. Czym właściwie jest i jakie ma zastosowanie praktyczne? To prosta opaska zaciskowa wykonana z tworzywa sztucznego. Służy do spinania przewodów, kabli i linek. Przy jej pomocy można w prowizoryczny sposób naprawiać różnego rodzaju narzędzia. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Czym jest trytytka i jakie ma zastosowanie praktyczne?

 

Trytytka - krótka historia

Opaski zaciskowe początkowo wykorzystywano w przemyśle lotniczym. Pracownik firmy Thomas & Betts wpadł w roku 1958 na pomysł, jak usprawnić proces montażu samolotów. Tak sznurki nasączane woskiem zastąpiono specjalnymi opaskami. Początkowo były one metalowe, a potem zaczęto wykonywać je właśnie z nylonu. Pierwszą nazwą trytytki było Ty-Rap. Z czasem opaski zaciskowe stały się popularne w innych gałęziach przemysłu. 

Pierwsze trytytki metalowe nie były produktami doskonałymi. Często dochodziło do ich złamań. Zdarzało się też, że się luzowały. Zmieniło się to dopiero za sprawą wprowadzenia na rynek trytytek z nylonu. Od roku 1968 powstało około 300 różnych modeli opasek zaciskowych. Dzisiaj wykorzystywane są one chętnie także przez osoby prywatne. Kupić je bez problemu można nawet przez internet np. w e-sklepie https://opaskikablowe.pl/opaski-zaciskowe

Skąd wzięła się nazwa trytytka?

W Polsce opaski zaciskowe pojawiły się dopiero w latach 90. XX wieku. Dystrybuowała je firma o nazwie Trytyt. To ona nazwała opaskę trytytką z uwagi na charakterystyczny dźwięk wydawany w czasie jej zaciskania. W ten sposób chciano odróżnić ją od popularnych wcześniej opasek kablowych. Co ciekawe, nazwa trytytka jest zarejestrowana w Urzędzie Patentowym RP. 

Z jakich materiałów wykonywane są trytytki?

Jak już wspomniano, pierwsze trytytki były produktami metalowymi. Metal to materiał wytrzymały. Dlatego takie opaski sprawdzały się doskonale wszędzie tam, gdzie liczyła się wysoka wytrzymałość tworzonych połączeń. Trytytki metalowe wykorzystywane są również i dzisiaj w niektórych dziedzinach przemysłu.

Nie da się jednak ukryć, że zdecydowanie najpopularniejsze są trytytki z tworzyw sztucznych. Prym wiedzie w tym przypadku nylon. To materiał dość elastyczny. Dlatego wykonane z niego opaski kablowe idealnie nadają się do podwieszania przewodów elektrycznych. Trytytki bywają także plastikowe. 

W jaki sposób działają opaski zaciskowe? Łączą one w sobie kilka mechanizmów. Przede wszystkim są jednocześnie obejmą i zębatką. Po jednej stronie trytytka zwęża się i ma spiczaste zakończenie, a po drugiej stronie znajduje się końcówka pozwalająca na wpięcie spiczastego końca. Zębatki blokują wówczas możliwość cofnięcia się zapadki. Możliwe jest już jedynie zaciskanie coraz mocniejszej pętli. Trytytka nie może się więc sama rozpiąć. 

Trytytki i ich zastosowanie praktyczne

Opaski zaciskowe tego rodzaju sprawdzają się doskonale w wielu sytuacjach. Na ogół wykorzystywane są do łączenia kabli, ich podwieszania i mocowania do konkretnych elementów. Przy ich pomocy można podwiązywać rośliny czy mocować kołpaki samochodowe.

Trytytki mają też szereg mniej oczywistych zastosowań. Służą np. jako kajdanki. Zimą można je zamontować na kołach roweru. W ten sposób można błyskawicznie przekształcić zwykłe opony w opony zimowe. Jazda po oblodzonej trasie staje się wówczas o wiele łatwiejsza. 

Trytytki cechują się bardzo dużą wytrzymałością. To efekt zastosowania wysokiej jakości nylonu. Dzięki temu są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Dobrze wytrzymują znaczne różnice temperaturowe. Sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie trzeba ze sobą połączyć dwa elementy. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków. Czasem spotkać się też można z trytytkami wielokrotnego użytku, które można wiele razy spinać i rozpinać. 

Jak można wykorzystać trytytki w domu?

Opaski kablowe spotkać można w niemal każdym gospodarstwie domowym. Okazuje się, że wykorzystywać je można na naprawdę różne sposoby:

  • do spinania kluczy (trytytka świetnie zastępuje klasyczne kółeczko),
  • do zabezpieczania szafek przed małymi dziećmi (opaski zaciskowe wystarczy zamontować na uchwytach mebli),
  • jako alternatywę dla klasycznych przelotek (mowa tutaj o przelotkach, na których wieszane są firany lub zasłony prysznicowe),
  • do oznaczania określonych przedmiotów (wykorzystuje się w tym przypadku różnokolorowe opaski zaciskowe),
  • do naprawienia uszkodzonego zamka w bluzie czy kurtce (to też świetne rozwiązanie doraźne, gdy zepsuje się rozporek). 

Jak można wykorzystać trytytki w czasie podróży?

Okazuje się, że niepozorne trytytki przydatne są nie tylko w domu, ale i w czasie podróży. Warto je mieć zawsze przy sobie, bo służą do:

  • zastępowania sznurówek w butach (trudno o lepsze rozwiązanie w przypadku zerwania się sznurówki, gdy nie ma w pobliżu żadnego sklepu),
  • zabezpieczania zamków w walizkach (jako zabezpieczenie przed kradzieżą),
  • zwiększania przyczepności kół roweru w okresie zimowym (opony z trytytkami stają się swego rodzaju oponami zimowymi, które świetnie sobie radzą na śliskiej nawierzchni),
  • mocowania kołpaków (dzięki temu nie trzeba się bać tego, że zostaną zgubione w czasie jazdy),
  • oznaczania drogi (mowa tutaj o pieszych wycieczkach, gdy szlak jest dość słabo oznaczony, ale wracając trzeba oczywiście zabrać ze sobą wszystkie trytytki). 

Czy trytytkę można otworzyć bez jej zniszczenia?

Ideą wynalezienia trytytki jest samozacisk - jej samoczynne blokowanie. Ząbki opaski zaciskowej są wykonane w taki sposób, aby możliwy był zacisk tylko w jedną stroną - po przeciągnięciu przez oczko główki. Dobrej jakości trytytki nie pozwalają na samodzielne rozpięcie się obejmy - mimo użycia dużej siły. Zaciągniętą opaskę otworzyć można tylko w jeden sposób, niszcząc ją przy pomocy np. nożyczek czy nożyka. Wtedy trytytka nadaje się już jedynie do wyrzucenia. 

Czasem zdarza się jednak, że opaska nadaje się do ponownego wykorzystania. Dotyczy to sytuacji, gdy uda się ją otworzyć bez uszkodzenia. Jest to możliwe w przypadku krótkich opasek o niezbyt wysokich ząbkach czy trytytek niższej jakości. Coraz częściej pojawiają się też na rynku opaski zaciskowe wielokrotnego użytku. Są one wyposażone w dźwignie służące do otwierania zapadki. 

Kiedy warto sięgnąć po trytytki?

Z założenia opaski kablowe służą do spinania kabli czy przewodów elektrycznych i teleinformatycznych. Stosuje się je nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynków. Oczywiście w tym drugim przypadku są to trytytki wykonane z materiałów odpornych na niskie i wysokie temperatury czy działanie promieniowania ultrafioletowego. W nasłonecznionych miejscach najlepiej sprawdzają się opaski z poliamidu modyfikowanego węglanem. 

Dzisiaj opaski zaciskowe znaleźć można chyba w każdym przydomowym garażu i nie tylko. Są one wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Doceniają je na co dzień kierowcy, którzy często gubią kołpaki. W przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym służą one np. do przytwierdzania etykiet do worków i pojemników. Często pełnią funkcję plomby, chroniąc różne elementy przed dostępem osób trzecich. Trytytki doskonale nadają się również do oznaczania różnych przedmiotów.

 

Źródło: artykuł partnera