Dodano: 08 września 2022r.

Adenotomia — co to takiego?

Adenotomia jest powszechnie wykonywanym zabiegiem mającym na celu usunięcie migdałka gardłowego. Przerośnięty migdałek może przyczyniać się do wystąpienia szeregu niekorzystnych zmian chorobowych, pośród których można wymienić dyskomfort podczas oddychania, zatkanie ujścia trąbek słuchowych oraz często nawracające stany zapalne w tym obrębie. Stosunkowo niewielka inwazyjność zabiegu przyczynia się do bezpieczeństwa i minimalnego ryzyka powikłań procedury. Jakie są wskazania do wykonania adenotomii oraz jak wygląda przebieg zabiegu? Czy po zabiegu adenotomii mogą wystąpić powikłania?

Adenotomia — co to takiego?

Co to jest adenotomia?

Trzeci migdałek gardłowy, tak jak migdałki podniebienne to element występujący u każdego człowieka. Kontakt z dużą ilością chorobotwórczych patogenów, często obecnych w środowisku przedszkolnym może być powodem przerostu migdałka gardłowego, będącego częścią układu odpornościowego. Adenotomia jest procedurą wykorzystywaną w celu usunięcia patologicznie powiększonego migdała. Obecnie jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycznych, szczególnie wśród dzieci powyżej 3 roku życia. Więcej informacji o zabiegu adenotomii można znaleźć na stronach szpitala specjalizującego się w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów: https://medyk-szpital.pl/

Adenotomia — jakie są wskazania do zabiegu?

Na podstawowe i główne wskazania do przeprowadzenia zabiegu adenotomii składają się przede wszystkim liczne zmiany chorobowe, mogące być spowodowane patologicznym przerostem migdałka. Pośród nich można wymienić między innymi niedrożność ujścia gardłowego trąbki słuchowej, nieprawidłowości w rozwoju w obrębie jamy ustnej, utrudniony proces oddychania przez nos oraz przede wszystkim różnego typu, nawracające stany zapalne ucha środkowego oraz zatok obocznych nosa.

Powikłania po procedurze adenotomii

W większości przypadków zabieg adenotomii jest w pełni bezpieczny, a korzyści, które zapewnia jego przeprowadzenie, znacznie przewyższają ewentualne powikłania po takiej procedurze. Do najczęściej spotykanych powikłań można zaliczyć krwawienie, występujące bezpośrednio po zabiegu lub po kilku godzinach, a nawet dniach. Zazwyczaj nie jest oni jednak rozległe i nie stanowi zagrożenia, warto je jednak skonsultować z lekarzem specjalistą.

W niektórych przypadkach może również dojść do urazu i uszkodzenia podniebienia miękkiego, języczka lub policzków, a nawet ukruszenia zęba. Pośród poważnych lecz stosunkowo rzadko występujących powikłań należy wymienić niewydolność zwarcia podniebienno-gardłowego, skutkującą nosowaniem otwartym, a także trwałe zmiany bliznowate, powodujące możliwe zwężenie nosowej części gardła.

Jak przebiega zabieg adenotomii?

Zazwyczaj zabieg przebiega ze znieczuleniem ogólnym pacjenta. W trakcie procedury pacjent pozostaje więc cały czas pod opieką anestezjologa. Adenotomia jest wykonywana za pomocą specjalnego endoskopu. Najczęściej używa się laserów diodowych, shakerów lub noży harmonicznych.

Coraz częściej wykorzystuje się również nowoczesne noże plazmowe, maksymalnie skracające czas gojenia i rekonwalescencji. Zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, pozwalając tym samym na powrót pacjenta do domu już w dniu zabiegu. W wyznaczonym dniu procedury należy udać się do rejestracji w wybranej placówce medycznej. Dodatkowo na 6 godzin przed planowanym zabiegiem należy pozostać na czczo.

 

Źródło: artykuł partnera