Dodano: 27 grudnia 2016r.

W Dubaju rusza system przewidywania przestępstw

Policja w Dubaju rozpoczęła wprowadzanie systemu przewidywania przestępstw. Technologia oparta na „wyszukanych algorytmach” jest dziełem Space Imaging Middle East i jak twierdzą twórcy, wygenerowane dane są wysoce precyzyjne.

W Dubaju rusza system przewidywania przestępstw


W filmie „Raport Mniejszości” opartym na opowiadaniu Philipa K. Dicka, Tom Cruise grający główną rolę jest pracownikiem Agencji Prewencji, która dzięki technologii opartej na prekognicji karze sprawcę zbrodni, zanim ten ją popełni. Podobną technologię wdraża dubajska policja.

Oprogramowanie ma za zadanie nieustannie przeglądać bazy danych policji doszukując się podobieństw w popełnianych przestępstwach i w ten sposób próbując ustalić, gdzie i kiedy kolejne przestępstwo może się wydarzyć.

Przedstawiciele Space Imaging Middle East (SIME) uważają, że technologia może podpowiadać organom ścigania, który rejon miasta wymaga większej uwagi służb, by zapobiec popełnieniu przestępstwa.

- Oprogramowanie jest wyjątkowo inteligentne. Jest zdolne do dokładnego rozeznania skomplikowanych wzorów zachowań przestępczych z pozornie niezwiązanych ze sobą wydarzeń i przewidzieć prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa – powiedział Spandan Kar z SIME. – Jesteśmy przekonani, że tak dokładne analizy w połączeniu z doświadczeniem inspektorów policji będą potężną bronią przeciwko przestępcom – dodał.

Oprogramowanie, a właściwie sztuczna inteligencja, będzie sama się uczyła. Tego typu rozwiązania są już stosowane na świecie. Sztuczna inteligencja już pomaga policji skarbowej przeciwdziałać przestępstwom finansowym. Jej algorytmy używane są także do skanowania portali społecznościowych, by wychwytywać każdą próbę rekrutacji przez ISIS. Z czasem, gdy oprogramowanie po wielu godzinach samonauki stanie się bardziej zaawansowane, zakres zastosowań może się zwiększyć.

Służby bezpieczeństwa wykazują spore zainteresowanie oprogramowaniem. Wykrywanie planów zamachów, kradzieży czy przemytu mogłoby zdecydowanie ułatwić im pracę.

 

Źródło: dailymail.co.uk