Dodano: 05 kwietnia 2022r.

Przydomowa turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

Turbina wiatrowa to marzenie wielu osób. Własna, przydomowa elektrownia, która zmieni energię wiatrową w elektryczną, wydaje się bardzo opłacalna – zwłaszcza w tych rejonach kraju, gdzie podmuchy wiatru są częste i mocne. Czy naprawdę takie rozwiązanie się opłaca? I jak działa przydomowa turbina wiatrowa?

Przydomowa turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

 

Z czego składa się wiatrowa elektrownia przydomowa?

Własna turbina wiatrowa to nie wszystko! Przydomowa elektrownia wiatrowa składa się również z innych elementów. Dopiero ich połączenie umożliwia produkcję prądu i wykorzystanie go w gospodarstwie domowym. Co więc będzie potrzebne? Podstawowe części składowe domowej elektrowni wiatrowej to:

  • ogrodowa turbina wiatrowa;
  • akumulator (choć nie zawsze jest niezbędny);
  • licznik;
  • niezbędne okablowanie.

Rodzaje turbin wiatrowych przy domu

W Europie wykorzystywane są dwa rodzaje turbin wiatrowych. Pierwszy z nich to pozioma turbina wiatrowa, czyli popularny wiatrak. W Polsce około 95 proc. prywatnych turbin wiatrowych to właśnie takie rozwiązania. Dlaczego? Pozioma elektrownia wiatrowa jest bardzo efektywna – generuje sporo prądu, który może nawet w całości zaspokoić potrzeby Twojej rodziny. Jednak urządzenie to ma również swoje wady. Należą do nich generowany przez nie hałas i konieczność odpowiedniego ustawienia.

Przydomowa turbina wiatrowa pionowa jest nieco łatwiejsza w obsłudze i nie trzeba jej specjalnie ustawiać. Kiedy zechcesz odpocząć w ogrodzie, nie będziesz również słuchał wydawanych przez nią dźwięków. Pamiętaj jednak, że pionowe turbiny wiatrowe dla domu są mniej wydajne niż ich poziome odpowiedniki. 

Przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW czy 1 kW?

Zdecydowałeś się zainwestować w przydomową elektrownię? W takim razie dobrze zastanów się jakiej mocy urządzenia potrzebujesz.

  • Dla wielu osób idealnym rozwiązaniem może być przydomowa turbina 1 kWh. Dzięki niej wyprodukujesz prąd niezbędny do zasilenia niektórych urządzeń (np. bramy wjazdowej). Jego nadwyżkę będziesz mógł sprzedać i w ten sposób obniżyć własne rachunki. Przydomowa elektrownia wiatrowa 1 kW to też najmniejszy koszt inwestycji – zwróci się ona dość szybko.
  • Turbina przydomowa 3 kWh albo przydomowa elektrownia 5 kWh to znacznie częściej wybierane rozwiązania. Dzięki nim możliwe stanie się wyprodukowanie prądu w ilości, która wystarczy, aby zasilić domowe sprzęty (lampy czy lodówkę) albo podtrzymać ciepłą wodę użytkową. Stawiając na posesji przydomową elektrownię wiatrową 3 kW (lub 5 kW) wciąż nie zyskujesz jednak pełnej samodzielności.
  • Jakie są największe przydomowe elektrownie wiatrowe? Wydajność niektórych z nich sięga nawet 100 kW! Pozwalają one wyprodukować spore ilości energii, jednak nie są polecane do domów o standardowym zużyciu energii. Dlaczego? Części składowe takiej elektrowni to spory wydatek, na którego zwrot trzeba w tym przypadku bardzo długo czekać. W efekcie opłacalność przydomowej elektrowni wiatrowej zdecydowanie spada.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy się opłaca?

Czy warto inwestować w przydomową elektrownię wiatrową? Opinie w tej kwestii są podzielone. Przeciwnicy tego rozwiązania podkreślają wysokie koszty inwestycji oraz fakt, że nie da się precyzyjnie określić, po jakim czasie środki się zwrócą. Na zmniejszenie opłacalności elektrowni wiatrowej przydomowej może też wpływać liczba bezwietrznych dni na danym terenie. Pamiętaj, że tego typu urządzenie działa tylko wtedy, gdy wieje!

Co zatem przemawia na korzyść małych elektrowni? Dlaczego wiele osób decyduje się jednak na założenie przydomowej elektrowni wiatrowej (pionowej lub poziomej)? Kluczowa jest możliwość korzystania z darmowej energii oraz opcja sprzedaży jej nadmiaru. Ponadto wymienić trzeba względy ekologiczne – czyli czystość tego źródła energii oraz możliwość gromadzenia nadmiaru prądu (jeśli Twoja elektrownia jest wyposażona w akumulator) i korzystania z niego w czasie przerw w dostawach z sieci. Na opłacalność turbiny wiatrowej w Polsce wpływa też stosunkowo szybki zwrot z inwestycji. Wynika on z preferencyjnych warunków związanych z zakupem przydomowej elektrowni wiatrowej (system dofinansowań i dopłat). 

Czy warto więc zainwestować w przydomową elektrownię wiatrową? Opłacalność zależy od jej parametrów, rodzaju oraz regionu, w którym powstaje. Przed jej budową dobrze przemyśl wszystkie wady i zalety małej elektrowni – wówczas na pewno podejmiesz właściwą decyzję!

 

Źródło: artykuł partnera, fot. coramax