Dodano: 13 lipca 2018r.

Pierwsze zdjęcia rentgenowskie w kolorze i 3D

Naukowcy z MARS Bioimaging zaprezentowali pierwsze kolorowe, trójwymiarowe zdjęcia rentgenowskie. Nowa technika obrazowania może dać wyraźniejsze i bardziej precyzyjne zdjęcia wnętrza ludzkiego ciała oraz pomóc lekarzom w dokładniejszej diagnozie pacjentów.

Kolorowe zdjęcia RTG wykonane przez skaner MARS

 

MARS Bioimaging to firma z Nowej Zelandii. Prowadzą ją ojciec z synem – Phil oraz Anthony Butler. Pierwszy jest profesorem fizyki na University of Canterbury a drugi profesorem bioinżynierii na University of Otago. Blisko dziesięć lat pracowali nad budową i udoskonaleniem swojego produktu.

Nowy skaner medyczny oparty jest na technologii Medipix3 opracowanej w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) do wykrywania i śledzenia cząstek w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Ulepszanie technologii pokazało jej ogromny potencjał poza fizyką wysokich energii, zwłaszcza w medycynie.

 

Kiedy promienie rentgenowskie przemieszczają się przez twoje ciało, są pochłaniane przez gęstsze materiały – kości i przechodzą przez bardziej miękkie mięśnie i inne tkanki. Te, które przechodzą bez przeszkód przez ciało, trafiają na błonę rentgenowską – rodzaj błony fotograficznej – po przeciwnej stronie ciała. Pojawiają się na niej jako obszary z jednolitą czernią. Miejsca, w których promienie X nie mogły się przedostać, pozostają białe.

Skaner Butlerów zamiast rejestrować promienie X przechodzące przez ciało lub zatrzymujące się na kości, rejestruje dokładne poziomy energetyczne promieni rentgenowskich, które uderzają w każdą cząstkę w twoim ciele. Pozwala to uzyskać obrazy o wysokiej rozdzielczości i kontraście. Następnie do gry wchodzi algorytm, który przekłada te pomiary na różne kolory. Kolory reprezentują różne poziomy energii fotonów zarejestrowane przez detektor, a zatem identyfikują różne składniki, takie jak kości, tłuszcz, woda, wapń czy markery choroby.

Co ważne, obecne, czarno-białe aparaty rentgenowskie, zwykle wystarczają, aby zauważyć pęknięcie w kości, ale niewiele mówią o tkance i mięśniach otaczających kość. Nowa technika obrazowania pozwala dostrzec problemy z kością i wszystko wokół niej.

 

- Małe piksele i dokładna rozdzielczość energetyczna oznaczają, że to nowe narzędzie do obrazowania jest w stanie uzyskać zdjęcia, których nie może osiągnąć żadne inne urządzenie – przyznał Phil Butler.

- We wszystkich badaniach wczesna diagnoza obiecuje lepsze wyniki terapii. Rutynowe obrazowanie za pomocą naszego urządzenia umożliwi dokładną diagnozę i personalizację leczenia – dodał Anthony Butler.

MARS Skaner przeszedł już testy w obrazowaniu pacjentów po udarach i z nowotworami. Zdjęcia dają niezwykle szczegółowy wgląd w organizm człowieka. Teraz badacze będą testować sprzęt na pacjentach z przypadłościami reumatologicznymi. Obecny skaner to już trzecia generacja urządzenia.

Mimo że zdjęcia są doskonałe i mogą wiele wyjaśnić, tym samym pomagając w diagnozie, to może minąć jeszcze wiele lat, zanim urzędy regulacyjne dopuszczą skaner do powszechnego stosowania.

 

Źródło: CERN, fot. MARS Bioimaging Ltd