Dodano: 14 marzec 2017r.

Pierwsza inteligentna kurtka jeansowa

Levi Strauss & Co. wraz z badaczami z należącej do Google grupy Advanced Technology And Project (ATAP) opracowali pierwszą inteligentną kurtkę jeansową.

Kurtka Google levis

 

Odzieżowy gigant połączył siły z inżynierami firmy Google i w ten sposób powstała pierwsza inteligentna kurtka jeansowa – Commuter Trucker Jacket. W tkaniny kurtki zostały wszyte przewodzące włókna, które mogą łączyć się z elektroniką osobistą. Dodatkowo w lewym mankiecie kurtki zaszyto moduł Bluetooth.

Inteligentna kurtka pozwala na sterowanie urządzeniami elektronicznymi. Wykorzystuje technologię Jacquard. To technika łącząca metaliczne stopy z materiałami, z których produkuje się odzież – bawełna, jedwab czy poliester.

Lewy rękaw kurtki działa jak panel sterowania. Przewodzące włókna zaszyte w kurtce potrafią rozpoznać proste gesty – podobnie jak ekran dotykowy w smartfonie.

Na obecnym stadium rozwoju można przy pomocy kurtki sterować nawigacją, odtwarzaniem muzyki czy odbierać połączenia telefoniczne. Jednak producent obiecuje z czasem wzbogacić Commuter Trucker Jacket o dodatkowe funkcjonalności. Jak przystało na rozwiązanie od firmy Google, kurtkę wspomaga aplikacja do konfiguracji gestów.

- Technologia staje się podobnym elementem projektowania odzieży jak niegdyś zamek błyskawiczny – powiedział Ivan Poupyrev z ATAP.

Bateria kurtki pozwala na dwudniowe korzystanie z kurtki. Produkty obu marek nie należą do tanich. Inteligentna kurtka też najtańsza nie będzie. Jej cena ma kształtować się w okolicy 350 dolarów. Jak zapowiada producent, dostępne będą zarówno damskie jak i męskie wersje inteligentnego odzienia.

Produkt jeszcze w tym roku ma pojawić się na rynku i ma przetrzeć drogę dla kolejnych inteligentnych produktów odzieżowych.

 

 Źródło: Livescience