Dodano: 01 luty 2017r.

Nowy rekord wydajności turbiny wiatrowej

W Danii pobito rekord wygenerowanej mocy z pojedynczej turbiny wiatrowej. Gigantyczne urządzenie V164 wyprodukowało w ciągu doby 216 megawatogodzin.

Turbina wiatrowa


Potężna, sięgająca 220 metrów wysokości turbina V164, której skrzydła mają długość 80 metrów, ustawiona jest na morzu na polu testowym dla turbin wiatrowych w okolicy duńskiego miasta Thisted. Cała konstrukcja waży 38 ton, a powierzchnia, którą pokrywają obracające się skrzydła turbiny to 21 124 metry kwadratowe.

Urządzenie V164, dzięki któremu pobito rekord wygenerowanej mocy, to 8-megawatowa turbina, która została zmodyfikowana i w odpowiednich warunkach potrafi osiągnąć megawat energii więcej. Wyprodukowana ilość energii wystarcza do zaspokojenia potrzeb ponad 7 tysięcy gospodarstw.

Ulepszona turbina ma wkrótce zostać wprowadzona na rynek. - Uważamy, iż 9-megawatowa maszyna właśnie udowodniła, że jest gotowa na debiut rynkowy. Wierzymy, że nasze turbiny pozwolą jeszcze bardziej obniżyć ceny energii – powiedział Torben Hvid Larsen, pracownik operatora turbiny, firmy MHI Vestas Offshore Wind.

Rynek turbin wiatrowych nieustannie się rozwija. Liderem na tym polu jest Dania, która inwestuje w farmy wiatrowe od lat 70. Obecnie turbiny stają się coraz większe, a co za tym idzie, uzyskują coraz większe moce. Ciągły wzrost wydajności pozwala na obniżenie kosztów uzyskania energii.

Żywotność takiej turbiny wiatrowej określono na 25 lat. 80 proc. konstrukcji wykonano z materiałów, które mogą zostać poddane recyklingowi.

 

Źródło: mhivestasoffshore.com, vindenergi.dtu.dk