Dodano: 08 czerwiec 2022r.

Naukowcy zbudowali czujnik, który w kilka minut wykrywa ślady pestycydów na owocach

Szwedzcy naukowcy opracowali czujnik, który jest w stanie wykryć ślady pestycydów na produktach spożywczych. Sensor z powodzeniem przeszedł testy na owocach, wykrywając zakazane w wielu krajach pestycydy w ciągu zaledwie pięciu minut i to bez niszczenia owocu. Chociaż nanoczujniki wciąż znajdują się na wczesnym etapie rozwoju, to naukowcy mają nadzieję, że te proste w użyciu urządzenia pomogą w weryfikacji bezpieczeństwa produktów spożywczych, zanim te zostaną skonsumowane.

Naukowcy zbudowali czujnik, który w kilka minut wykrywa ślady pestycydów na owocach

 

Środki ochrony roślin używane są na całym świecie. Bez nich nie byłoby nowoczesnego rolnictwa. Uprawom zagrażają owady, grzyby i inne drobnoustroje. Przy braku stosowania ochrony plony mogą być bardzo ubogie. W krajach wyżej rozwiniętych oznacza to mniejsze zyski dla rolników, ale w niektórych częściach globu mniejsze plony oznaczają po prostu głód.

Jednak obecnie pestycydy często stosowane są prewencyjnie. Tak na wszelki wypadek. Rolnik nie ma wiedzy, co grozi jego uprawom, dlatego stosuje rozwiązanie chroniące przed wszystkimi znanymi zagrożeniami i to w najwyższych dopuszczalnych dawkach. A związki te nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Wynalazek naukowców z Karolinska Institutet pozwoli zwiększyć świadomość konsumentów na temat pestycydów obecnych na produktach spożywczych dostępnych w sklepach. Zbudowany przez nich malutki czujnik został opisany na łamach pisma „Advanced Science” (DOI: 10.1002/advs.202201133).

Wykrywanie śladów pestycydów

- Raporty pokazują, że nawet połowa wszystkich owoców sprzedawanych w UE zawiera pozostałości pestycydów, które w większych ilościach zostały powiązane z problemami zdrowotnymi ludzi – mówi Georgios Sotiriou z Karolinska Institutet. - Jednak obecne techniki wykrywania pestycydów na pojedynczych produktach przed konsumpcją są w praktyce ograniczone przez wysoki koszt i kłopotliwą produkcję czujników. Aby temu zaradzić, opracowaliśmy niedrogie nanoczujniki, które można wykorzystać do monitorowania śladów pestycydów na owocach na przykład w sklepie – dodaje.

Nowe nanoczujniki wykorzystują odkrycie z lat 70. znane jako powierzchniowo wzmocniona spektroskopia Ramana (Surface Enhanced Raman Spectroscopy – SERS). To potężna technika badawcza polegająca na pomiarze rozproszenia Ramana, dzięki której można zwiększyć natężenie sygnałów diagnostycznych biomolekuł zaabsorbowanych na powierzchni metalu. Natężenie sygnału zależne jest od wielu czynników, ale w odpowiednich warunkach może powodować wzmocnienie sygnału nawet milion razy.

SERS jest wykorzystywany w kilku dziedzinach badawczych, w tym w analizie chemicznej i środowiskowej, a także do wykrywania biomarkerów różnych chorób. Jednak wysokie koszty i ograniczona powtarzalność utrudniały dotychczas szerokie zastosowanie tej techniki w diagnostyce bezpieczeństwa żywności.

Technologia o wielkim potencjale

W ramach nowych badań naukowcy stworzyli nanoczujnik SERS wykorzystując natryskiwanie płomieniowe (termiczne) – ugruntowaną i opłacalną technikę tworzenia powłoki polegającą na osadzaniu stopionych lub podgrzanych materiałów na danym podłożu. W tym przypadku uczeni stworzyli powłokę z nanocząstek srebra na powierzchni szkła.

- Natrysk płomieniowy może być użyty do szybkiego wytworzenia jednolitych warstw SERS na dużych powierzchniach, usuwając jedną z kluczowych barier dla skalowalności – mówi Haipeng Li, pierwszy autor badania.

Uczeni nieco dopracowali technikę natrysku, by poprawić odległość między poszczególnymi nanocząstkami srebra, aby zwiększyć ich czułość. Podczas testów czujniki niezawodnie wykrywały sygnały molekularne, a ich wydajność pozostała niezmieniona przez 2,5 miesiąca, co zdaniem naukowców podkreśla ich potencjał.

Wystarczy pięć minut

Naukowcy skalibrowali swoje czujniki w celu wykrywania niskich stężeń parationu etylowego, toksycznego insektycydu rolniczego, który jest zakazany lub objęty ograniczeniami w większości krajów świata. Malutki sensor bez problemu wykrył ślady środka na jabłkach uprzednio potraktowanych pestycydem.

- Nasze czujniki mogą wykryć pozostałości pestycydów na powierzchni jabłek w krótkim czasie - pięciu minut - bez niszczenia owoców - mówi Haipeng Li. - Chociaż nasze sensory muszą zostać jeszcze zweryfikowane w większych badaniach, oferujemy praktyczną możliwość weryfikacji bezpieczeństwa żywności na dużą skalę przed konsumpcją – dodaje.

W dalszych pracach zespół naukowców zamierza opracować czujniki pozwalające wykrywać różne choroby. Tego typu urządzenia byłyby dużą pomocą dla biednych regionów, gdzie nowoczesne laboratoria są niedostępne.

 

Źródło: Karolinska Institutet, fot. Haipeng Li/ Georgios A Sotiriou