Dodano: 04 marzec 2019r.

Załogowa kapsuła SpaceX zacumowała do ISS

Załogowa wersja kapsuły Dragon firmy SpaceX bez problemów zacumowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To pierwszy komercyjny statek kosmiczny na ISS i jego udany lot może oznaczać przełamanie rosyjskiego monopolu w lotach załogowych w przestrzeń kosmiczną.

Kapsuła Dragon podczas dokowania do ISS

 

Kapsuła Dragon 2 w swój pierwszy lot testowy poleciała w sobotę z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. Po 9 minutach pierwszy człon rakiety Falcon 9, który wyniósł w przestrzeń kapsułę, wylądował na platformie na Oceania Atlantyckim. W niedzielę jeszcze przed południem kapsuła udanie zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Kapsuła poleciała w lot testowy, czyli misję Demo-1, bez załogi. Rolę testera pełnił naszpikowany czujnikami manekin nazwany Ripley. Ale nie tylko manekin monitorował lot. Sama kapsuła ma również dziesiątki sensorów, chociażby do pomiaru hałasu, wibracji i naprężeń oraz monitorowania systemów podtrzymywania życia, napędu i innych krytycznych układów. Poza manekinem na pokładzie znalazło się jeszcze 181 kilogramów zaopatrzenia dla ISS.

 

Kapsuła Dragon 2 ma osiem metrów długości. Może pomieścić siedem osób lub ponad dwie tony ładunku. Jeśli statek udanie wyląduje na Ziemi, pierwszy lot załogowy może odbyć się jeszcze tego lata.

Po anulowaniu programu lotów kosmicznych amerykańskich wahadłowców w 2011 roku rakiety Sojuz były jedynymi wykonującymi loty załogowe na Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Udany lot testowy kapsuły Dragon 2 może to zmienić. Misja Demo-1 jest „pierwszym kluczowym krokiem” w przywracaniu załogowego dostępu USA do przestrzeni kosmicznej – napisała NASA w oświadczeniu.

„Nowa generacja lotów kosmicznych rozpoczyna się teraz wraz z pojawieniem się kapsuły Dragon. Gratulacje dla wszystkich za to historyczne osiągnięcie przybliżające nas momentu, w którym amerykańscy astronauci będą latać na amerykańskich rakietach - napisał na Twitterze Jim Bridenstine, administrator NASA.

Kapsuła Dragon 2 pozostanie zacumowana na ISS do piątku. 8 marca wraz z ładunkiem z ISS wyruszy w drogę powrotną na Ziemię. Przy pomocy spadochronów ma wylądować w Atlantyku.

 

Źródło: BBC, fot. An Illustration of Crew Dragon docking with the ISS. (SpaceX/Flicker/Public Domain)