Dodano: 18 wrzesień 2018r.

Yusaku Maezawa poleci ze SpaceX w podróż wokół Księżyca

Pierwszym turystą, który poleci z firmą SpaceX w podróż wokół Księżyca będzie japoński miliarder Yusaku Maezawa – poinformował Elon Musk. Lot planowany jest na 2023 rok.

Rakieta BFR firmy SpaceX

 

„Pierwszym prywatnym pasażerem, który poleci w podróż dookoła księżyca na pokładzie BFR jest innowator mody i uznany na całym świecie kurator sztuki Yusaku Maezawa” – można przeczytać na profilu SpaceX na Twitterze. Podróż planowana jest na 2023 rok.

Yusaku Maezawa jest jedną z barwniejszych postaci w Japonii. 42-letni przedsiębiorca znalazł się na 18 miejscu wśród 50 najbogatszych Japończyków – według „Forbesa”.

Jest założycielem firmy odzieżowej ZoZo, która według magazynu „Forbes” jest największym internetowym sklepem w Japonii. Jest także znanym kolekcjonerem sztuki. W ubiegłym roku trafił na pierwsze strony gazet po zapłaceniu ponad 110 milionów dolarów za obraz zmarłego artysty Jean-Michela Basquiata na aukcji w Nowym Jorku.

 

- Odkąd byłem dzieckiem, pokochałem Księżyc. Samo patrzenie na niego wypełniało moją wyobraźnię. Jest tam od zawsze i nadal inspiruje ludzkość. Dlatego nie mogę przegapić tej okazji – powiedział Maezawa.

Przedsiębiorca dodał, że chce zabrać w podróż dookoła Księżyca od 6 do 8 artystów z całego świata. - Zostaną poproszeni o stworzenie czegoś po powrocie na Ziemię. Te arcydzieła będą inspiracją i obudzą marzyciela w każdym z nas – powiedział Maezawa.

W całej historii tylko 24 osoby odwiedziło Księżyc. Ostatnia misja – Apollo 17, odbyła się w 1972 roku. Niektóre misje Apollo tylko orbitowały wokół Srebrnego Globu, tak jak będzie to miało miejsce podczas podróży SpaceX.

Firma SpaceX nie ujawniła, ile zapłacił Maezawa, ale samo wejście na niską orbitę okołoziemską kosztuje kilkadziesiąt milionów dolarów. Nie wiadomo też, jak będzie wyglądała sytuacja w przypadku zapowiadanych artystów, ale prawdopodobnie Maezawa pokryje koszty całej wycieczki.

Ogłoszenie tej podróży jest jednym z wielu kroków, jakie firma SpaceX podjęła, by zrealizować swoją misję. – Musimy rozwinąć technologię rakietową do punktu, w którym moglibyśmy potencjalnie stać się gatunkiem wieloplanetarnym i prawdziwą cywilizacją kosmiczną – powiedział Musk podczas briefingu prasowego, na którym przedstawił Maezawę.

Musk zapowiadał turystyczne loty wokół Księżyca już w ubiegłym roku. Miały one zacząć się w tym roku, ale jak widać plan nabrał opóźnień.

Lot ma się odbyć na pokładzie niezabudowanej jeszcze rakiety Big Falcon Rocket. Ma to być najpotężniejsza rakieta w arsenale SpaceX. Pierwszy stopień rakiety ma być zasilany przez 31 silników. Oczywiście, tak jak w przypadku innych rakiet Falcon i ta ma być wielokrotnego użytku.

Drugi stopień rakiety będzie miał napęd składający się z sześciu silników. Całość ma mieć wysokość 118 metrów i będzie mogła wynieść na orbitę ponad 150 ton. Będzie ją również można zatankować na orbicie.

 

Źródło: SpceX, Live Science, fot. SpaceX