Dodano: 27 wrzesień 2022r.

Start misji Artemis I znów przełożony. Tym razem plany pokrzyżował huragan Ian

Huragan Ian, który wciąż przybiera na sile i zmierza w kierunku Florydy, wymusił na NASA wycofanie rakiety SLS ze stanowiska startowego. To oznacza, że start misji Artemis I kolejny raz zostanie opóźniony.

Start misji Artemis I znów przełożony. Tym razem plany pokrzyżował huragan Ian

 

Misja Artemis I w kierunku Księżyca pierwotnie miała wystartować 29 sierpnia. Ta misja to także dziewiczy lot rakiety SLS. Podczas pierwszej próby start odwołano z powodu kilku problemów, wśród których był wyciek paliwa z rakiety SLS, ale też problemy z jednym z czterech silników. Silnik ten wydawał się mieć zbyt wysoką temperaturę, jednak okazało się, że to czujnik był wadliwy. Drugą próbę, która miała miejsce 3 września, storpedowały problemy z wyciekiem paliwa wodorowego. Kolejnymi rozważanymi terminami były 23 września oraz 27 września. Jednak z nich także zrezygnowano przesuwając próbę startu na 2 października. Jednak już wiadomo, że start nie nastąpi w planowanym terminie. Tym razem na przeszkodzie stanął huragan Ian.

Kolejne opóźnienie misji Artemis I

W poniedziałek miało miejsce spotkanie ekspertów z NASA, na którym zdecydowano, że próba startu misji Artemis I nie nastąpi w planowanym terminie. Wszystko przez zbliżający się do wybrzeży Florydy huragan Ian. Prognozy pogody nie dały nadziei na poprawę warunków dla obszaru w pobliżu miejsca startu, czyli Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie. Z tego też powodu zarządzający misją zdecydowali, że mierząca ponad 60 metrów rakieta SLS musi zostać przetransportowana do budynku montażowego Vehicle Assembly Building (VAB), gdzie będzie bezpieczna. Sam transport jest uciążliwy, skomplikowany i trwa około 11 godzin, choć odległość od wyrzutni do budynku to tylko 6,5 kilometra.

NASA podczas swoich ocen polega na najbardziej aktualnych informacjach z National Oceanic and Atmospheric Administration, US Space Force i National Hurricane Center i obecnie nadal monitoruje warunki na obszarze Centrum Kosmicznego. W tym momencie nie jest jasne, gdzie dokładnie uderzy Ian, ale specjaliści z NASA wolą dmuchać na zimne i zdecydowali się zabezpieczyć rakietę SLS. Najnowsze dane pogodowe wskazują, że huragan dotrze do USA w środę lub czwartek.

NASA nie podała jeszcze nowych terminów próby startu. Z kolei serwis SpaceNews poinformował, że może to nastąpić początkiem listopada.

Program Artemis

Misja kosmiczna Artemis I to pierwszy, historyczny lot rakiety SLS. Misja zakłada lot statku Orion, który wynieść w przestrzeń kosmiczną ma rakieta SLS, wokół Srebrnego Globu. Misja będzie trwać kilka tygodni, a kapsuła zbliży się na odległość około 100 km do powierzchni naszego naturalnego satelity. Jeśli wszystko się uda, to kolejny start w programie Artemis, planowany na rok 2024, będzie już lotem załogowym, ale jeszcze bez lądowania na Księżycu.

Lot astronautów wraz z lądowaniem na Srebrnym Globie jest zaplanowany na 2025 rok. Jak w przypadku każdego tego typu przedsięwzięcia, ze względu na poziom skomplikowania, konieczność zachowania najwyższych standardów oraz minimalizacji ryzyka, daty rozpoczęcia następnych etapów mogą ulegać przesunięciom.

Program Artemis nawiązuje do programu Apollo, w którym amerykańscy astronauci lądowali na Księżycu w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, bowiem Artemis w mitologii greckiej jest bliźniaczą siostrą Apolla. Dlatego też w planowanej misji księżycowej weźmie udział kobieta.

 

Źródło: NASA, fot. NASA/Joel Kowsky