Dodano: 28 listopada 2016r.

Niezręczny problem NASA. Agencja prosi o pomoc i wyznacza nagrodę

Wizyta w toalecie w przestrzeni kosmicznej to nie jest prosta sprawa. Jest ciasno, nie ma grawitacji i do tego nie wiadomo, co zrobić z odpadami. NASA, by rozwiązać problem, ogłosiła konkurs, w którym można wygrać 30 tys. dolarów. Wystarczy opracować sprawny system, który będzie zarządzał nieczystościami.

Rolka papieru toaletowego


Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) NASA wykorzystuje urządzenia toaletowe, które zasysają fekalia i które następnie są usuwane lub poddawane recyklingowi. Jednak problem NASA polega na sytuacji kryzysowej, gdy dojdzie do jakieś awarii.

Od lat 80., czyli od zakończenia programu Apollo, kosmonauci nie byli dalej niż na ISS. Ale na horyzoncie są zdecydowanie bardziej ambitne podróże, choćby na Marsa. Co się stanie w przypadku jakiejś usterki, która zmusi astronautów do pozostania w skafandrach przez kilka dni?

Skafandry nowej generacji mają dostarczać czystej wody, powietrza i składników mineralnych astronaucie przez sześć dni lub 144 godziny. Jednak nie wiadomo, co zrobić z moczem, kałem lub krwią menstruacyjną. Potrzeba sprawnego systemu, który sposób bezpieczny dla człowieka zarządzałby nieczystościami.

Obecnie plan przewiduje… pieluchy dla dorosłych. Niezbyt wyszukane rozwiązanie, do tego po sześciu dniach w takiej pielusze może powstać nowe życie, ale NASA nie ma pomysłu na lepsze. Dlatego agencja zwróciła się do społeczności międzynarodowej o pomoc w opracowaniu nowej metody gospodarki odpadami.

Nowe rozwiązanie musi przede wszystkim pozostawiać astronautom wolne ręce. Kombinezon musi też być szczelnie zamknięty, by chronić kosmicznych podróżników w próżni. Żaden z astronautów nie ma dostępu bezpośrednio do własnego ciała. Nie może podrapać się nawet po nosie. Dlatego system gospodarki odpadami musi być przeznaczony dla środowiska ciśnieniowego kombinezonu ratunkowego. I co najważniejsze, musi być bezpieczny

W konkursie przewidziano trzy nagrody po 30 tysięcy dolarów każda dla trzech najlepszych projektów. Więcej o warunkach uczestnictwa można przeczytać na platformie konkursowej HeroX.

 

Źródło: NASA