Dodano: 08 grudnia 2016r.

Lot nad Mawrth Valais. Film sondy Mars Express

ESA opublikowała na swoich stronach niezwykły film złożony ze zdjęć wykonanych za pomocą sondy Mars Express. Na nagraniu można zobaczyć dolinę Mawrth Valais.

Widok na dolinę Mawrth Valais na Marsie


Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pokazała przepiękny film z lotu nad marsjańską doliną. Mawrth Valais to w rzeczywistości kanał wypływowy ulokowany pomiędzy południowymi wyżynami a północnymi nizinami Czerwonej Planety. Obszar podziurawiony jest licznymi kraterami, pozostałościami po uderzeniach meteorytów.

Widoczne na filmie jasne miejsca to krzemiany warstwowe, które świadczą o występowaniu w tym miejscu w przeszłości ciekłej wody.

Różnorodność minerałów wskazujących na obecność w rejonie wody w zamierzchłej przeszłości było jedną z przyczyn zaproponowania przez badaczy z ESA Mawrth Valais jako miejsca lądowania dla łazików w drugiej części misji ExoMars. Minerały pozostawione przez wodę mogą zawierać zapis występującego tu wcześniej przyjaznego dla powstania życia środowiska.

Druga część misji ExoMars planowana jest na 2020 rok i zakłada lądowanie na Marsie dwóch łazików. Jeden ma być produkcji rosyjskiej – Roskosmosu, a drugi będzie dziełem naukowców z ESA. Przypomnijmy, że pierwsza część misji, o której pisaliśmy wcześniej, nie zakończyła się 100 proc. powodzeniem. 19 października lądownik Schiaparelli roztrzaskał się o powierzchnię Czerwonej Planety. Ale na orbitę weszła sonda Trace Gas Orbiter, które już przesłała pierwsze zdjęcia.

 

Źródło: ESA