Dodano: 02 października 2018r.

Kolejne zdjęcia z powierzchni asteroidy Ryugu

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA opublikowała kolejne zdjęcia z asteroidy Ryugu wykonane przez miniłaziki MINERVA-II1. Fotografie przedstawiają surowy krajobraz powierzchni kosmicznej skały

Powierzchnia planetoidy Ryugu

 

Dwa łaziki, Rover 1A i Rover 1B, zostały opuszczone z sondy Hayabusa 2 na powierzchnię Ryugu 21 września. Sonda podczas operacji zbliżyła się do kosmicznej skały na odległość około 55 metrów i wypuściła próbniki MINERVA-II1A (MIcro Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid), które bezpiecznie osiadły na powierzchni asteroidy.

Asteroida Ryugu znajduje się około 160 milionów kilometrów od Ziemi. Skała ma 900 metrów szerokości i jest uważana za szczególnie stary typ asteroidy, znany jako asteroid klsy C. Naukowcy uważają, że Ryugu powstała w tym samym czasie, co Układ Słoneczny, czyli ponad 4 miliardy lat temu.

 

Łaziki mają za zadanie pobrać próbki gruntu oraz wykonać szereg badań na powierzchni skały. Sam obiekt jest bogaty w organiczne związki i wodę i naukowcy mają nadzieję, że dzięki badaniom i próbkom dowiedzą się czegoś nowego o ewolucji Układu Słonecznego. Próbki mają w 2020 roku wrócić na Ziemię.

Same łaziki to małe, walcowate urządzenia przypominające dużą puszkę z ciastkami. Każdy z nich ważny nieco ponad kilogram. Poruszają się po powierzchni asteroidy za pomocą skoków i są wyposażone w szereg instrumentów naukowych oraz szerokokątne kamery, dzięki którym możemy poznać surowy, usiany pomniejszymi głazami krajobraz Ryugu.

Fot. JAXA

Sonda Hayabusa 2 została wystrzelona w 2014 roku z kosmodromu Tanegashima. Po trwającej blisko cztery lata podróży, pod koniec czerwca dotarła do celu - asteroidy Ryugu. Sonda Hayabusa 2 (Hayabusa w języku japońskim oznacza sokoła) jest niemal identyczną kopią sondy Hayabusa, która w 2005 roku pobrała próbki z planetoidy Itokawa. Próbki trafiły na Ziemię pięć lat później. Hayabusa była pierwszą misją, w której udało się przywieźć próbki z asteroidy na naszą planetę.

 

Źródło i fot.: JAXA