Dodano: 21 grudzień 2017r.

Elon Musk pochwalił się zdjęciami Falcona Heavy

Elon Musk, twórca firmy SpaceX, podzielił się na swoim profilu na Twitterze zdjęciami rakiety Falcon Heavy. Pierwszy start rakiety ma odbyć się już w styczniu 2018 roku.

Rakieta Falcon Heavy

 

Zdjęcia zostały wykonane w hangarze na Przylądku Canaveral, gdzie obecnie rakieta jest montowana przed swoim debiutem w przyszłym miesiącu. Start ma się odbyć ze stanowiska, z którego niegdyś wystartowali astronauci w podróż na Księżyc z misji Apollo.

Start był już kilkakrotnie przekładany. We wrześniu ustalono, że rakieta zadebiutuje pod koniec listopada. Potem przeniesiono start na ostatnie dni grudnia, by w końcu poinformować, że jednak start odbędzie się w styczniu 2018 roku. Ładunkiem w inauguracyjnym locie, co początkiem miesiąca ogłosił miliarder, ma być samochód innej firmy Muska – Tesla Roadster.

Na jednym ze zdjęć można zobaczyć 27 silników Merlin 1D, które są zdolne do osiągnięcia ciągu rzędu 22 819 kN. Sama rakieta ma wysokość 70 metrów i będzie zdolna wynosić na niską orbitę okołoziemską ładunki o masie blisko 64 ton, a na orbitę geostacjonarną ładunki o masie prawie 27 ton. Tą rakietą Elon Musk chce dolecieć na Marsa. W takim przypadku ładunek wyniesie jedynie 17 ton.


Falcon Haevy

Fot. SpaceX

Fot. SpaceX

Fot. SpaceX

Jeśli wszystko się powiedzie i pierwszy lot przebiegnie bez niespodzianek, Falcon Heavy będzie najpotężniejszą dostępną rakietą. Do tej pory miano to przypadało rakiecie Delta IV Heavy, jednak Falcon Heavy ma ponad dwukrotnie większy ciąg. Choć najpotężniejszą rakietą w historii była rakieta Saturn V, ta sama, którą Neil Armstrong wraz z Buzzem Aldrinem i Michaelem Collinsem polecieli na Księżyc. Jej ciąg wynosił 35 100 kN.

 

 

Źródło: SpaceX, fot. SpaceX