Dodano: 19 maja 2023r.

Dziwne dźwięki zarejestrowane w ziemskiej stratosferze

Co słychać w stratosferze? Pytanie to jest jak najbardziej zasadne. Naukowcy zarejestrowali bowiem w tej części ziemskiej atmosfery dziwne dźwięki o niskiej częstotliwości, ale nie wiadomo czym one są ani skąd mogą pochodzić. Badacze nie potrafią ich zidentyfikować.

Dziwne dźwięki zarejestrowane w ziemskiej stratosferze

 

Naukowcy z Sandia National Laboratories wysyłają do stratosfery balony z przymocowanymi mikrobarometrami. Wszystko po to, by monitorować dźwięki rozchodzące się nad naszymi głowami. Dzięki nim zarejestrowali tajemnicze infradźwięki, czyli dźwięki o częstotliwości zbyt niskiej, by usłyszał je człowiek. Pojawiają się kilka razy na godzinę podczas niektórych lotów, ale badacze nie potrafią ich zidentyfikować. Ich źródło pozostaje nieznane.

Opis i rezultaty badań nad tajemniczymi dźwiękami zostały zaprezentowane na 184. spotkaniu Acoustical Society of America.

Tajemnicze odgłosy w stratosferze

Żyjemy w najniższej warstwie atmosfery, czyli troposferze. Ponad nią znajduje się rozciągająca się do wysokości około 50 kilometrów kolejna warstwa, czyli stratosfera. Jej obszar jest dosyć spokojny. Nie dziwi też fakt, że w różnych postaciach przenikają do niej dźwięki właśnie z troposfery. W końcu trochę się w niej dzieje. Mogą to być oczywiście grzmoty, akustyczne skutki zderzania się fal w oceanach, ale i efekty działalności człowieka, jak chociażby odgłosy eksplozji. Jednak pewne dźwięki stanowią dla badaczy zagadkę.

Skąd o nich wiemy? Otóż sporo zawdzięczamy tutaj balonom wysyłanym do stratosfery, zasilanym dzięki energii słonecznej. Balonom, które zostały wykonane ze stosunkowo tanich materiałów. Koszt niezbędnych do zbudowania jednego takiego balonu to zaledwie 50 dolarów. Naukowcy śmieją się nawet, że są to praktycznie olbrzymie plastikowe torby z dodatkiem proszku węglowego, który ma uczynić je nieco ciemniejszymi. I na tym właśnie bazuje ich „napęd”: nie mają one oczywiście silników zasilanych bateriami słonecznymi, ale kiedy promienie słoneczne padają na ciemną powierzchnię balonu, ogrzewają znajdujące się w nim powietrze, które oczywiście unosi konstrukcję do góry.

Od monitoringu wulkanów do badania dźwięków tylko jeden krok

Te balony są w stanie przemieszczać się na naprawdę duże odległości. Dzięki samym promieniom słonecznym mogą wznieść się na wysokość 20 kilometrów. A dzięki wiatrowi balony, jak instrumenty naukowe, w które zostały one wyposażone, mogą przelecieć nawet i setki kilometrów i wylądować w naprawdę trudno dostępnych miejscach. O ile oczywiście po drodze nikt nie zdecyduje się ich zestrzelić.

Do monitorowania wspomnianych dźwięków wykorzystywane są zainstalowane na omawianych balonach mikrobarometry. Co ciekawe, w pierwszej kolejności zostały one zaprojektowane na potrzeby monitorowania wulkanów. A są w stanie wykrywać dźwięki, ponieważ „wyczuwają” niewielkie nawet wahania ciśnienia atmosferycznego.

Wraz z oczekiwanymi dźwiękami pochodzącymi z działalności ludzi oraz z naturalnych procesów, uczeni wykryli coś, czego nie są w stanie zidentyfikować. - W stratosferze istnieją tajemnicze sygnały infradźwiękowe, które pojawiają się kilka razy na godzinę podczas niektórych lotów, ale ich źródło jest całkowicie nieznane – powiedział Daniel Bowman z Sandia National Laboratories.

 

Źródło: IFLScience, fot. Kaushik Panchal kaushikpanchal, CC0, via Wikimedia Commons