Dodano: 12 grudnia 2017r.

Donald Trump podpisał dyrektywę. USA znów polecą na Księżyc

Prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał "Dyrektywę Polityki Kosmicznej 1", która zakłada wznowienie lotów amerykańskich astronautów na Księżyc. Administracja Donalda Trumpa chce zrealizować to zadanie przy współpracy agencji rządowych oraz sektora prywatnego.

Powierzchnia Księżyca

 

Podczas poniedziałkowej ceremonii w Białym Domu prezydent Trump zaaprobowała amerykański ambicje kosmiczne. Jednak nie poznaliśmy żadnych szczegółów dotyczących nowej polityki kosmicznej. Prezydent nie zagwarantował też żadnych funduszy na przyszłe misje.

Trump w przemówieniu powiedział, że NASA nie tylko powróci na powierzchnię Księżyca, ale użyje go jako odskoczni do głębszej eksploracji przestrzeni kosmicznej. - Dyrektywa, którą dziś podpisuję, przeorientuje amerykański program kosmiczny na ludzką eksplorację i odkrywanie – stwierdził prezydent.

- To ważny krok w powrocie amerykańskich astronautów na Księżyc po raz pierwszy od 1972 roku w celu długotrwałej eksploracji i jego wykorzystania. Tym razem nie tylko wbijemy flagę w księżycowy grunt, stworzymy fundament dla ewentualnej misji na Marsa – podkreślił Trump.

Ale powrót na Księżyc ogłaszało już kilku prezydentów USA. Mówili o tym zarówno George H.W. Bush, jak i jego syn George W. Bush, a Barack Obama poszedł dalej i obiecał Amerykanom podróż na Marsa. Tym razem ma jednak być inaczej ze względu na zaangażowanie sektora prywatnego.

To może się udać. W USA jest kilka firm, które na tym polu mają już pewne sukcesy. Mowa przede wszystkim o SpeceX, Blue Origin czy Lockheed Martin, które prężnie działają w branży lotów kosmicznych. W dokumencie podpisanym przez Trumpa stoi, że „Księżyc znajduje się w zasięgu prywatnej amerykańskiej branży kosmicznej”.

Ostatnia podróż astronautów na Księżyc miała miejsce 45 lat temu. 11 grudnia 1972 roku amerykańska załoga pod dowództwem Eugene'a Cernana wylądowała na powierzchni Srebrnego Globu.

 

Źródło: PAP, Science Alert, fot. NASA