Dodano: 25 kwietnia 2017r.

Polskie technologie i wynalazki na targach Hannover Messe 2017

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017 to doskonała okazja do zaprezentowania polskich technologii i wynalazków. Na targach swoje produkty prezentuje ponad 200 firm z Polski, w tym start-upy.

Polskie technologie i wynalazki na targach Hannover Messe 2017

 

Hannover Messe 2017 potrwają do 28 kwietnia. W uroczystym otwarciu uczestniczyła obok kanclerz Angeli Merkel premier polskiego rządu Beata Szydło. W Hanowerze obok szefowej rządu są też wicepremierzy: minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin. Krajem partnerskim targów jest Polska.

Polskie stoisko narodowe jest największym stoiskiem na targach. Na ponad 1200 m2 prezentowany jest szereg nowatorskich technologii i produktów stworzonych przez polskie firmy i jednostki naukowe. Poza tym, jest też zorganizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stoisko SciTech Poland poświęcone polskiej nauce. Tam, na ponad 400 m2 goście i uczestnicy targów poznają 27 rozwiązań - najciekawsze wynalazki z polskich uczelni, instytutów badawczych oraz nowatorskie rozwiązania stworzone przez polskich studentów. Strefa SciTech Poland jest komplementarna ze zlokalizowaną w pawilonie narodowym strefą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), gdzie prezentowanych jest 10 technologii.

Wśród polskich rozwiązań prezentowanych na Hanower Messe są m.in. tramwaj indywidualny, który powstał na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. To pojazd elektryczny działający w oparciu o system Personal Rapid Transit (PRT). To system automatycznego transportu osób, który ma cechy zarówno transportu indywidualnego, jak i publicznego. Pojazdy PRT zabierają na pokład od 3 do 5 osób, poruszają się po lekkiej infrastrukturze torowej lub korzystają z toru "wirtualnego" na jezdni.

Badacze z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie prezentują z kolei ultraszybki laser – laser femtosekundowy. Są zadowoleni z udziału w targach. - Dziś rozmawiał z nami jeden potencjalny klient, dwóch potencjalnych inwestorów – powiedział prof. Yuriy Stepanenko z IChF PAN, a - jak zauważa - to dopiero pierwszy dzień targów.

Mikołaj Rogóż z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, twórca maleńkiego robota-gąsienicy napędzanego światłem, opowiadał z kolei, że w czasie targów rozmawiał z kolegami z innych zespołów badawczych, dzięki czemu zrodził się pomysł na nowy projekt, który być może ma szansę na wdrożenie.

Polscy innowatorzy prezentują też na targach Photona, czyli pierwszego na świecie interaktywnego robota uczącego dzieci podstaw programowania. - Zadaniem dzieci jest rozwinięcie robota, aby odkrywać jego nowe funkcje i rozwijać się razem z nim – opisuje Damian Traczyk ze start-upu Photon Enterntainment, założonego przez absolwentów i naukowców z Politechniki Białostockiej. - Mieliśmy już kilka propozycji dotyczących nawiązania współpracy. (…) Nie spodziewałem się aż tak pozytywnego odbioru – podsumowuje.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów z Warszawy prezentuje z kolei mobilnego robota pirotechnicznego Gryf. Zdalnie sterowany robot przeznaczony jest do szybkiego rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych oraz do przeprowadzania różnego rodzaju interwencji. Gryf może też przetransportować obiekt o masie do 15 kg, zneutralizować niebezpieczny ładunek oraz nasłuchiwać rozmowy w bezpośrednim otoczeniu, a także pokonać nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45 st.

Jest także najnowszy produkt Ursusa, czyli  elektryczny samochód dostawczy. To jedna z ciekawszych ofert podczas targów. Projekt wydruku karoserii pojazdu dostawczego realizowany na zlecenie URSUS S.A. przez Radomskie Centrum Innowacji i Technologii  – spółkę należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu i działającą pod marką Infinitech 3D – jest jednym z największych wydruków dotychczas realizowanych w Polsce.

Uczestnicy targów, dzięki przygotowanym przez NCBR „wirtualnym spacerom”, przeniosą się do nowoczesnych i świetnie wyposażonych polskich laboratoriów, które śmiało mogą konkurować z zagranicznymi ośrodkami, świadcząc usługi w zakresie B+R dla biznesu i instytucji naukowych. W ten sposób zaprezentują się m.in. Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Centrum Cyklotronowe Bronowice IFJ PAN czy Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

Hasłem tegorocznych targów Hannover Messe 2017 jest „Integrated Industry – Creating Value”. Idea ta łączy w sobie różne tematy związane np. z cyfryzacją produkcji (Industry 4.0) czy efektywnością energetyczną. Z kolei hasło przewodnie polskiej obecności na targach w Hanowerze, jako kraju partnerskiego brzmi SMART MEANS POLAND.

By przybliżyć uczestnikom polskie osiągnięcia w zakresie nowych technologii Ministerstwo Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowały specjalny spot promocyjny, który można zobaczyć poniżej.

 



Źródło: PAP, NCBR, ARP, MR, fot. hannovermesse.de