Przejdź do treści

Znaleziono prehistorycznego krewnego piranii

Spis treści

Naukowcy opisali skamieniałe szczątki nieznanego dotąd gatunku ryb podobnych do piranii, które żyły około 150 milionów lat temu. To najwcześniejsza znana ryba żywiąca się mięsem.

Skamieniałe szczątki krewnych piranii znaleziono w kamieniołomie Ettling w regionie Solnhofen w południowych Niemczech w 2016 roku. W tych samych osadach wapiennych znaleziono również ich ofiary – inne skamieniałe szczątki ryb, które noszą ślady ugryzień i mają liczne brakujące kawałki płetw.

Nowy gatunek ryb kostnoszkieletowych nazwany Pirnhamesodon pinnatomus, miał ostre, spiczaste zęby, jak u piranii. Badacze sugerują, że ryby te używały ich tak samo, jak piranie – odrywając kawałki mięsa innych stworzeń.

Taktyka odgryzania kawałków płetw jest podobna do zachowania współczesnych piranii. – Mamy inne ryby z tego samego miejsca, z brakującymi kawałkami płetw. To niesamowita korelacja ze współczesnymi piraniami, które żywią się głównie nie ciałem, a płetwami innych ryb. To sprytne posunięcie, bo płetwy odrastają. Skubiąc płetwy i pozostawiając całą rybę przy życiu można mieć żywność na przyszłość – powiedział David Bellwood z James Cook University w Australii, współautor badań.

Ryby te pływały w płytkim tropikalnym morzu usianym licznymi wyspami porośniętymi prawdopodobnie rzadką roślinnością, na których żyły egzotyczne zwierzęta – uważają uczeni. – W morzu tym były rafy gąbkowe, a także małe rafy koralowe. Żyło w nim wiele gatunków bezkręgowców, ale także wiele różnych ryb i gadów morskich – powiedziała kierująca badaniami Martina Kölbl-Ebert.

Wyniki badań ukazały się na łamach „Current Biology”.

Staranne badanie dobrze zachowanych skamieniałych szczątków ujawniło długie, szpiczaste zęby wyrastające nie tylko wewnątrz otworu gębowego, ale także po jego zewnętrznej stronie zarówno na szczęce górnej, jak i dolnej. Dodatkowo ryby te miały zęby trójkątne z ząbkowanymi krawędziami tnącymi wzdłuż boku szczęk.

Wzór i kształt zębów, morfologia szczęki i mechanika sugerują, że ryby te było odpowiednio wyposażone, by odgryzać kawałki mięsa lub płetw innych ryb – stwierdzili badacze. Uczeni przyznali także, że zebrane przez nich dowody wskazują na to, że ryby te mogły wykorzystywać podobne wzorce żerowania, jak współczesne piranie.

– Byliśmy oszołomieni odkrywając, że ta ryba ma zęby podobne do piranii. Ale jeszcze bardziej niezwykłe było to, że pochodziła z okresu jury. Ryby, jakie znamy z tamtych czasów, po prostu nie odgryzały kawałków mięsa innych ryb. Rekiny były w stanie odgryzać kawałki mięsa, ale przez cały ten czas ryby kostne albo żywiły się bezkręgowcami, albo połykały swoją zdobycz w całości. Ryby odgryzające kawałki mięsa lub płetwy były czymś, co pojawiło się znacznie później – wyjaśniła Kölbl-Ebert.

Źródło: Science Daily, Live Science, fot. M. Ebert and T. Nohl

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

fauna ediakarska ediakar życie na Ziemi

Naukowcy odkryli jedno z najwcześniejszych zwierząt na Ziemi. Żyło ponad pół miliarda lat temu

Niegdyś pandy zamieszkiwały Europę i żywiły się mięsem

Osobliwe stworzenie. Ryba z nogami, na których znajdują się receptory smakowe

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły