Przejdź do treści

Znaleziono doskonale zachowane ciało niedźwiedzia jaskiniowego

Spis treści

Na Wsypach Lachowskich odkopano doskonale zachowane szczątki wymarłej bestii z epoki lodowcowej – niedźwiedzia jaskiniowego. To pierwsze tego typu znalezisko. Dotychczas znajdywano jedynie kości pradawnego niedźwiedzia. Okaz wciąż ma nienaruszone futro, a nawet nos i narządy wewnętrzne i jak ustalili badacze, padł między 22 a 39 tys. lat temu.

Doskonale zachowanego dorosłego niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus) znaleźli na Wielkiej Wyspie Lachowskiej pasterze reniferów, którzy niezwłocznie zaalarmowali naukowców z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego (NEFU) w Jakucku.

Bezprecedensowe znalezisko

Do tej pory znajdowano tylko szkielety niedźwiedzia jaskiniowego – nigdy całkowicie nienaruszony okaz.

– To pierwsze i jedyne znalezisko tego rodzaju – cała tusza niedźwiedzia z tkankami miękkimi – powiedziała Lena Grigorieva, paleontolog z NEFU. – Niedźwiedź jest doskonale zachowany, ze wszystkimi narządami wewnętrznymi na miejscu, nawet z nosem. To znalezisko ma wielkie znaczenie dla całego świata – dodała. 

Szczątki niedźwiedzia jaskiniowego

Fot. North-Eastern Federal University

Szczątki niedźwiedzia jaskiniowego

Fot. North-Eastern Federal University

Niedźwiedzie jaskiniowe żyły w dużej części Eurazji w okresie środkowego i późnego plejstocenu i wymarły około 15 tys. lat temu. Ich nazwa wzięła się stąd, że szczątki przedstawicieli tego gatunku znajdowano głównie w jaskiniach. Kości znajdowano także w Polsce w jaskiniach Tatr oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Karpat i Sudetów.

Niedźwiedzie jaskiniowe

Naukowcy uważają, że znaleziony okaz padł między 22 a 39 tys. lat temu. Jednak do dokładnego ustalenia wieku znaleziska trzeba będzie wykonać dodatkowe analizy radiowęglowe. Uczeni chcą także przeprowadzić analizy genetyczne znalezionego okazu.

Stworzenia te były potężne. Samiec mógł osiągnąć 1,5 metra w kłębie i ważyć nawet do jednej tony. Ale pomimo swoich gabarytów, uważa się, że niedźwiedzie jaskiniowe były w rzeczywistości roślinożercami, w przeciwieństwie do wielu dzisiejszych niedźwiedzi, które są wszystkożerne. Wiadomo również, że od 0,9 do 2,4 proc. DNA znalezionego u niedźwiedzi brunatnych pochodzi od niedźwiedzi jaskiniowych, co oznacza, że ​​ich pula genów nadal żyje u współczesnych gatunków.

Ocieplenie klimatu w ostatnich latach spowodowało rozmarzanie wieloletniej zmarzliny na dalekiej Rosji. Chociaż z wielu powodów jest to zła wiadomość, to sytuacja ta doprowadziła do szeregu odkryć dobrze zachowanych szczątków wymarłych gatunków z epoki lodowcowej, w tym mamutów, nosorożców włochatych czy pradawnych wilków.

Źródło: Live Science, fot. North-Eastern Federal University

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

fauna ediakarska ediakar życie na Ziemi

Naukowcy odkryli jedno z najwcześniejszych zwierząt na Ziemi. Żyło ponad pół miliarda lat temu

Niegdyś pandy zamieszkiwały Europę i żywiły się mięsem

Szczątki mamuta sprzed 52 tys. lat ujawniły trójwymiarową strukturę jego chromosomu

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły