Przejdź do treści

Znaczny spadek dochodów może skończyć się zawałem serca lub udarem mózgu

Spis treści

Znaczne zmniejszenie zarobków jest związane z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia. Gdy gwałtownie spada dochód, równie gwałtownie rośnie ryzyko zawału serca lub udaru mózgu – wynika z nowych badań.

Pieniądze szczęścia nie dają – głosi popularne porzekadło. Szczęścia może i nie dają, ale dają za to zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o układ krążenia. Ostatnie badania sugerują, że spadek dochodu o ponad 50 proc. jest istotnie związany z wyższym ryzykiem wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca. Badacze zaobserwowali także odwrotną zależność – wzrost dochodów o ponad 50 proc. jest związany z niższym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

W ramach badania naukowcy śledzili dochody i zdrowie układu sercowo-naczyniowego wśród prawie 9 tys. dorosłych Amerykanów na czterech obszarach Stanów Zjednoczonych. Ich dochód sprawdzono dwukrotnie: w latach 1987–1998 i ponownie w latach 1993–1995. Ich stan zdrowia monitorowano do 2016 roku.

 

W tym czasie u co dziesiątej badanej osoby dochód spadł o ponad 50 proc. Ja pokazały analizy, utrata dochodów odpowiadała znacznie większemu ryzyku wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca, niewydolności serca lub udaru mózgu, w porównaniu z uczestnikami, których zarobki były stabilne. Z kolei u 20 proc. badanych dochód wzrósł o ponad 50 proc. Wiązało się to z niższym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

W badaniu udział wzięły zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak tych ostatnich było mniej (43 proc.). Około 20 proc. uczestników było czarnoskórych. Obserwacje trwały 17 lat i średni wiek uczestników w chwili rozpoczęcia badania wynosił 53 lata. Żaden z uczestników nie miał problemów ze zdrowiem.

Rezultaty badań pokazały, że u osób, które doświadczyły znacznego obniżenia wynagrodzenia, prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca było o 17 proc. większe niż u uczestników ze stałym lub rosnącym dochodem. Wśród osób, których dochody wzrosły, ryzyko wyżej wymienionych chorób spadło o 14 proc. w porównaniu z osobami ze stałymi dochodami.

Stephen Wang, główny autor badań opublikowanych w „JAMA Cardiology”, opisał analizy jako największe w swoim rodzaju, choć przyznał, że ustalenia nie dowodzą przyczyny ani skutku. Nie jest jasne, czy utrata dochodów lub pracy prowadzi do złego stanu zdrowia serca, czy też wcześniejsze wystąpienie choroby serca może prowadzić do problemów finansowych.

– Nieprzewidziany spadek dochodów może wpłynąć na zmiany zachowań zdrowotnych, takich jak spożywanie bardziej kalorycznych pokarmów, zwiększenie spożycia alkoholu lub znaczny wzrost liczby wypalanych papierosów – powiedział Wang. Zauważył też, że utrata ubezpieczenia zdrowotnego może utrudnić uzyskanie dobrej opieki medycznej, a niższe dochody mogą pogłębić stres lub depresję, które są związane z chorobami serca.

Źródło: JAMA Cardiology, fot. Marco Verch/ CC BY 2.0/ Flickr

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Spożycie kofeiny wiąże się z lepszym zdrowiem naczyń krwionośnych

Tłuszcze przyjazne sercu: jakie wybrać, aby poprawić profil lipidowy?

Kawa i herbata dobre dla serca

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły