Dodano: 28 sierpnia 2018r.

Zanieczyszczenie powietrza wpływa na naszą inteligencję

Nieustanne narażanie się na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może wpływać na nasze zdolności poznawcze. Zgodnie z nowymi badaniami, długotrwały wpływ zanieczyszczonego powietrza może być równoznaczny z utratą jednego roku nauki.

Kobieta z maseczką chirurgiczną

 

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, co roku z powodu złego stanu powietrza umiera około siedem milionów osób na całym świecie. 95 proc. populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Zakres chorób tym wywołanych jest ogromny. Ale naukowcy z Chin i USA wskazują, że zanieczyszczone powietrze ma wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na nasze zdolności poznawcze.

Według naukowców z Uniwersytetu Pekińskiego oraz Uniwersytetu Yale, wysoki poziom zanieczyszczeń w powietrzu prowadzi do znaczących spadków wyników testów w zakresie języka i matematyki. Odpowiada to utracie jednego roku w edukacji – wyliczyli badacze. Negatywny wpływ zwiększa się wraz z wiekiem, a najgorsze dotyka mężczyzn z niższym wykształceniem.

 

Rezultaty badań amerykańsko-chińskiego zespołu naukowców opublikowano w „Proceedings of the National Academy of Science”.

- Zanieczyszczone powietrze może spowodować, że wszyscy zredukują swój poziom wykształcenia o jeden rok. Wiemy, że efekt ten jest gorszy dla osób starszych, zwłaszcza powyżej 64 roku życia, dla mężczyzn i osób z niskim wykształceniem. Jeśli obliczyć stratę dla tych osób, może to być kilka lat edukacji – powiedział Xi Chen z Yale School of Public Health, współautor badań.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdolności poznawcze został zbadany w Chinach. W ciągu czterech lat sprawdzano zdolności matematyczne i umiejętności werbalne około 20 000 osób różnych płci i w różnym wieku. Mimo że badano chińczyków, naukowcy są przekonani, że wyniki mają globalne znaczenie.

Badanie zostało oparte na pomiarach dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i cząstek o średnicy poniżej 10 mikrometrów znajdujących się w powietrzu. W takich warunkach żyją jego uczestnicy. Nie jest jednak jasne, które związek z tych trzech jest odpowiedzialny z obniżenie zdolności poznawczych. Tlenek węgla, ozon i większe cząstki nie zostały uwzględnione w badaniu.

„Dostarczamy dowodów na to, że wpływ zanieczyszczenia powietrza na testy werbalne oraz matematyczne staje się coraz bardziej wyraźny i zwiększa się wraz z wiekiem. Szczególnie dotyczy mężczyzn i osób mniej wykształconych” – napisali autorzy badań.

Wcześniejsze badania powiązały zanieczyszczenie powietrza z występowaniem chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera i inne formy demencji. Małe cząsteczki zanieczyszczeń mogą przenikać bezpośrednio do mózgu zmieniając jego chemię. Badacze powiązali również zanieczyszczenie powietrza z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi.

- Rządy naprawdę muszą podjąć konkretne działania w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Może to przynieść korzyści kapitałowi ludzkiemu, który jest jedną z najważniejszych sił napędowych wzrostu gospodarczego – zaznaczył Chen.

 

Źródło: The Guardian, BBC, fot. CC BY-SA 2.0/ Flickr/ Global Panorama