Dodano: 11 stycznia 2021r.

Wysoka hemoglobina. Jak obniżyć jej poziom i odzyskać zdrowie?

Zbyt niski poziom hemoglobiny we krwi może oznaczać, że tkanki i narządy doświadczają niedotlenienia, natomiast zwiększona hemoglobina jest reakcją obronną organizmu na zmniejszenie ilości przyjmowanych mikroelementów. Jak obniżyć i uchronić się przed problemami zdrowotnym, jeśli analiza krwi wykaże, że hemoglobina jest za wysoka? Według badań naukowych, w większości przypadków możliwe jest obniżenie poziomu hemoglobiny u mężczyzn i kobiet za pomocą specjalistycznej diety.

Wysoka hemoglobina. Jak obniżyć jej poziom i odzyskać zdrowie?

 

Wysoka hemoglobina. Jak obniżyć jej poziom i kiedy?

W większości przypadków wzrost poziomu hemoglobiny u dorosłych jest spowodowany wzrostem lepkości krwi w wyniku zaburzenia metabolizmu wody i soli. Gęsta krew prowadzi do zwiększonego ryzyka tworzenia się skrzepów, blaszek i krzepnięcia. Wszystko to możesz unormować. Jak obniżyć jej poziom za pomocą żywności?

Jakie konsekwencje dla organizmu może mieć za wysoki poziom hemoglobiny?

  • Zakrzepica, (jeśli przepływ krwi zwalnia do punktu, w którym krew dosłownie krzepnie w niektórych naczyniach),
  • Zawał serca, (jeśli zakrzepica wpływa na mięsień sercowy lub naczynia krwionośne),
  • Udar, (jeśli zakrzepica wpływa na układ krążenia mózgu),
  • Miażdżyca tętnic, (gdy blaszki cholesterolu tworzą się na ścianach naczyń krwionośnych, utrudniając w ten sposób prawidłowy przepływ krwi). Jednocześnie wzrost hemoglobiny może wskazywać na patologie w procesach metabolicznych, gdy organizm otrzymuje niewystarczającą ilość tlenu i innych mikroelementów.

Jaka jest norma hemoglobiny i kiedy konieczne jest jej obniżenie?

Hemoglobina jest czerwonym barwnikiem krwi, jej zadaniem jest przenoszenie tlenu z płuc do tkanek w organizmie. Norma według badań laboratoryjnych wynosi:

  • Kobiety - 11,0-17,5 g/dl,
  • Kobiety ciężarne - 11,5-13,5 g/dl,
  • Mężczyźni - 14-18 g/dl,
  • Noworodki - 20 g/dl,
  • Niemowlęta – od 10g/dl - 11,8 g/dl,
  • Dzieci po 12 miesiącu życia - 13 g/dl.

Gdy hemoglobina jest zbyt wysoka, konieczne jest wykorzystanie całego dostępnego arsenału, aby szybciej obniżyć wskaźniki. Niektórzy uważają, że wysoki poziom hemoglobiny jest oznaką doskonałego zdrowia.

W rzeczywistości u takich osób obserwuje się wzrost lepkości krwi, co prowadzi do zakrzepicy. Na podstawie wyników badań lekarz podejmuje odpowiednie działania - przyznaje Magdalena Złoczewska, redaktorka w serwisie poprostuzdrowo.pl.

Wysoka hemoglobina. Jak ją obniżyć przestrzegając zasad zdrowego żywienia?

Przy zwiększonej hemoglobinie dietetycy zalecają przestrzeganie następujących wskazówek:

  • Jedz pokarmy i posiłki bogate w wapń. Pierwiastek ten zmniejsza biodostępność żelaza. Oznacza to, że spowalnia jego wchłanianie. Mianowicie żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny i to za jego pomocą tlen i dwutlenek węgla są transportowane do / z płuc,
  • Wyeliminuj z diety pokarmy bogate w witaminy B12 i B9. Pomoże to również zmniejszyć biodostępność żelaza i spowolnić wytwarzanie nowych cząsteczek hemoglobiny,
  • Wyeliminuj z diety produkty bogate w żelazo. Są to jabłka, zioła, wołowina, wieprzowina, podroby (wątroba, płuca, serce), ryby. Preferowane są zboża (z wyjątkiem gryki), produkty mleczne, makaron. Dieta dla każdego pacjenta powinna być ustalona indywidualnie przez dietetyka.

Jeśli mówimy o niemowlętach, mleko matki pomaga im normalizować hemoglobinę. Jeśli stosuje się sztuczne karmienie (mieszanki), należy skonsultować się z pediatrą w tym zakresie - zaleci takie mieszanki, które zawierają minimum żelaza, witamin z grupy B.

Wysoka hemoglobina. 7 produktów na obniżenie jej poziomu

Niewielki wzrost stężenia hemoglobiny można zneutralizować poprzez zmianę diety. Wystarczy stosować listę pokarmów, które spowalniają wchłanianie żelaza, a także hamują funkcje hematopoetyczne.

Fermentowane produkty mleczne - kwaśna śmietana, twarożek (lepiej jest preferować ten o wysokiej zawartości tłuszczu), sery. Do tego działu można również włączyć mleko kozie i produkty na nim oparte.

Zboża z wyjątkiem gryki obniżają poziom hemoglobiny, spowalniają przyswajanie żelaza. Jednocześnie zawierają minimum glukozy (węglowodanów), zawierają błonnik. Ryż zawiera całe spektrum garbników, które pośrednio zagęszczają krew. Jeśli jesz ryż, powinieneś preferować ten, w którym jest minimum skrobi.

Owoce na obniżenie hemoglobiny - surowe i suszone, wtedy stężenie węglowodanów (a dokładniej fruktozy) jest kilkakrotnie wyższe niż w świeżych owocach, przez co mogą być przeciwwskazane w cukrzycy.

Rośliny strączkowe - chociaż rośliny strączkowe zawierają niewielką ilość żelaza, jest w nich wielokrotnie więcej składników garbnikowych, które po prostu zmniejszają biodostępność żelaza. Ale jednocześnie mają działanie obniżające poziom cukru, co neutralizuje wzrost lepkości krwi. .

Chude mięso -  pierś z kurczaka ale niesmażona, gotowana lub pieczona, bez dodatku oleju roślinnego (można dodać w niewielkiej ilości masło).

Czarna herbata -  wysoki poziom hemoglobiny można obniżyć za pomocą ulubionego napoju. Spadek hemoglobiny osiąga się dzięki taninie, która jest obfita w czarnej herbacie.

Co należy wyeliminować z diety, aby obniżyć wysoki poziom hemoglobiny?

Aby uzyskać większą efektywność, przestrzegając diety, należy wykluczyć z niej pokarmy, których nie można spożywać ze zwiększonym poziomem hemoglobiny:

  • Tłuste mięso. Szczególnie niebezpieczne są: wołowina, wieprzowina, a także produkty uboczne (wątroba, płuca, serce, nerki itp.). Mięso jest bogate w żelazo, a także w witaminy z grupy B, (dlatego żelazo z takich pokarmów jest łatwo przyswajalne),
  • Sok z granatów. Granat podnosi poziom hemoglobiny i ciśnienie krwi. W przypadku niedociśnienia niezwykle przydatne jest włączenie do diety, ale przy zwiększonej lepkości krwi należy je całkowicie wykluczyć,
  • Tłusta ryba. Są bogate w kwasy omega-3, które przyspieszają przebieg większości międzykomórkowych procesów metabolicznych. Należy zminimalizować ich użycie,
  • Jaja kurze. A raczej to żółtka (białka są nieistotne, ale nadal zmniejszają hemoglobinę). Jajka przepiórki najlepiej też wyeliminować z diety,
  • Przyprawy. Kurkuma szczególnie silnie podnosi poziom hemoglobiny (zawiera nie tylko żelazo, zioła - pietruszka, koper, bazylia, ale także witaminy z grupy B). Lepiej tymczasowo całkowicie zaprzestać ich używania.

Lekarze stwierdzając wysoką hemoglobinę dla jej obniżenia zalecają również:

  • Zminimalizuj aktywność fizyczną. Pomoże to znormalizować równowagę wodno-solną, obniżyć ciśnienie krwi, lepkość krwi,
  • Pij jak najwięcej wody. A co najważniejsze - bez gazu, gdyż dwutlenek węgla zawarty w takiej wodzie nieznacznie zwiększa biodostępność żelaza (poprzez stymulację błony śluzowej przewodu pokarmowego),
  • Nie przyjmuj kompleksów multiwitaminowych. Szczególnie ważne jest wykluczenie przyjmowania witamin z grupy B.

Podsumowanie

W sumie możliwe jest obniżenie poziomu hemoglobiny poprzez dostosowanie diety. Nie zaleca się stosowania takiej diety przez długi czas, a krew należy oddawać co tydzień do analizy w celu określenia stężenia żelaza. W takim przypadku optymalną dietę pomoże ustalić dietetyk (biorąc pod uwagę indywidualną fizjologię, nominalny poziom cukru we krwi). W przypadku, gdy dieta nie pomaga w normalizacji stanu, zalecana jest terapia lekowa mająca na celu zahamowanie funkcji krwiotwórczej (często można do tego stosować leki hormonalne).

 

Źródło: artykuł sponsorowany