Dodano: 28 września 2018r.

Wyrostek robaczkowy usuwany niepotrzebnie?

Po ponad stu latach wycinania wyrostków robaczkowych badacze stwierdzili, że takie operacje nie zawsze są konieczne. W wielu przypadkach terapia antybiotykowa może być równie skuteczna w leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego.

Operacja

 

W samych Stanach Zjednoczonych co roku ponad 300 tys. Amerykanów poddaje się operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Fińscy naukowcy sugerują, że wiele z tych osób mogło uniknąć interwencji chirurgicznej. Zamiast tego, ich stan można bezpiecznie leczyć antybiotykami.

W badaniu analizowano dane pochodzące od ponad 250 dorosłych w Finlandii, którzy mieli zapalenie wyrostka robaczkowego i byli leczeni antybiotykami. Ta grupa została porównana z innymi 270 dorosłymi osobami, które przeszły operację usunięcia wyrostka robaczkowego. Wszyscy uczestnicy byli obserwowani przez pięć lat.

 

Wyniki tych obserwacji pokazały, że prawie dwie trzecie osób (64 proc.), które otrzymały antybiotyki, uznano za "skutecznie leczone", co oznacza, że ​​nie doszło u nich do kolejnego ataku zapalenia wyrostka robaczkowego, ani do żadnych powikłań. Pozostałe 36 procent ostatecznie wymagało operacji usunięcia wyrostka, ale żadna z nich nie doświadczyła szkodliwych skutków opóźnienia interwencji chirurga.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Turku zostały opublikowane w czasopiśmie „JAMA”.

Badania wykazały również, że osoby, które otrzymały kurację antybiotykową, miały także znacznie niższy odsetek powikłań, w porównaniu do grupy osób, które przeszły operację. W grupie leczonej antybiotykami odsetek osób z powikłaniami wyniósł 6,5 proc. W drugiej grupie wskaźnik ten wyniósł 24 proc. Osoby po kuracji antybiotykowej także szybciej dochodziły do zdrowia.

- Wyniki pokazują, że antybiotyki zamiast zabiegów chirurgicznych są realną i bezpieczną opcją dla pacjentów – powiedziała autorka badania dr Paulina Salminen, chirurg w Uniwersyteckim Szpitalu Turku w Finlandii.

Już w kilku wcześniejszych badaniach sugerowano, że antybiotyki mogą być skutecznie stosowane w leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego. Jednak w poprzednich analizach nie monitorowano zdrowia pacjentów przez tak długi czas po leczeniu antybiotykami. W nowym badaniu obserwowano pacjentów przez pięć lat.

Autorzy badania podkreślają, że uczestnicy ich analizy nie mieli groźnych powikłań, takich jak perforacja czy ropień. W takich przypadkach niezbędna jest operacja.

 

Źródło: Live Science