Dodano: 23 marzec 2021r.

WUM: 20 operacja z wykorzystaniem implantu tupu "custom made" drukowanego w technologii 3D

W Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Pawła Małdyka Zespół Oddziału Ortopedii i Endoprotezoplastyki pod kierunkiem dr hab. Pawła Łęgosza wykonał 20 operację z wykorzystaniem implantu typu „custom made”, drukowanego w technologii 3D.

WUM: 20 operacja z wykorzystaniem implantu tupu "custom made" drukowanego w technologii 3D

 

U 25- letniej chorej po przebytej hemipelwektomii (typ II+III) w przebiegu ostosarcoma z implantacją endoprotezy, doszło do powikłania infekcyjnego ze złamaniem pozostałego fragmentu talerza biodrowego na granicy implantu i kości. Pierwotna operacja była wykonywana w innym ośrodku. Zespół pod kierunkiem dr hab. Pawła Łęgosza podjął się leczenia tego powikłania.

W pierwszym etapie wymieniono implant na specjalnie skonstruowany „spacer” z cementu kostnego wraz z antybiotykiem, którego funkcją było miejscowe leczenie infekcji oraz zapobieganie obkurczaniu się tkanek miękkich.

W drugim etapie, po całkowitym ustąpieniu objawów infekcji, ocenie braku wznowy nowotworu oraz zaprojektowaniu implantu „szytego na miarę”, wykonano operację usunięcia „spacer’a” oraz osadzenia implantu panewkowego wyprodukowanego w technologii 3D, przytwierdzonego do pozostałego po hemipelwektomii fragmentu talerza biodrowego oraz do kości krzyżowej. Resekowany fragment bliższego końca kości udowej został zastąpiony endoprotezą poresekcyjną.

Operacja trwała 6 godzin, stan chorej po operacji lekarze określili jako dobry.

Następnego dnia zespół fizjoterapeutów pod kierunkiem dr. P. Turskiego rozpoczął działania mające na celu usprawnienie pacjentki.

- Nasza Klinika jest pionierem wykorzystania implantów „szytych na miarę” w przypadkach znacznej destrukcji stawu biodrowego i miednicy na tle obluzowania endoprotez. Ostatnie operacje z użyciem implantów drukowanych w technologii 3D dotyczyły pacjentów z przeszłością onkologiczną w obrębie kości miednicy. Tym samym nasza Klinika otwiera nowy rozdział związany z udzielaniem świadczeń dla pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi narządu ruchu, mając już swoje sukcesy u wcześniej leczonych chorych z guzami przerzutowymi do kości– mówi dr hab. Paweł Łęgosz i dodaje, że ten rodzaj spersonalizowanej medycyny daje jedyną szansę pacjentom z katastrofalnymi ubytkami kości na tle nowotworowym, pozapalnym, pourazowym i w przebiegu operacji zakończonej niepowodzeniem na odzyskanie bezbolesnej funkcji.

 

Źródło i fot.: WUM