Dodano: 07 kwietnia 2017r.

Wszczepiono innowacyjną protezę ucha środkowego stworzoną w AGH

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wszczepili pacjentowi pierwszą protezę ucha środkowego stworzoną na AGH. W ramach badań klinicznych urządzenie otrzyma sześć osób.

Operacja

 

Pilotażowa operacja odbyła się w Klinice Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pod nadzorem dr n. med. Agnieszki Wiatr. Rozpoczęła ona najważniejszy etap badań nad protezą, jakim są badania kliniczne z udziałem pacjentów. Do pilotażowych zabiegów zostało zakwalifikowanych sześciu pacjentów z uszkodzonym narządem słuchu.

Jak zaznaczyła dr Wiatr, zapalenie ucha środkowego należy do najczęstszych schorzeń spotykanych w laryngologii. - Mnogość bakterii będących przyczyną tego typu chorób oraz narastająca oporność na powszechnie stosowane antybiotyki zmusza do szukania nowych sposobów walki z przewlekłymi zapaleniami ucha środkowego - oceniła.

Według niej jedną z takich metod jest szukanie nowych materiałów o właściwościach nie tylko dobrze przewodzących dźwięk, ale również takich, które będą usuwały stan zapalny. - Dzięki takim wynalazkom jesteśmy w stanie zaproponować chorym nie tylko usunięcie zakażenia bakteryjnego, ale przede wszystkim poprawę słuchu - podkreśliła laryngolog.

Nad projektem „otoimplant” od marca 2016 roku pracuje zespół naukowo-badawczy pod kierunkiem dr inż. Magdaleny Ziąbki z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, która prowadzi go w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Lider.

„Otoimplant” to proteza ucha środkowego wykonana z polimeru zawierającego bakteriobójczy dodatek w postaci nanocząstek srebra. Innowacyjny implant umożliwia rekonstrukcję kosteczek słuchowych w przestrzeniach ucha środkowego i skutecznie eliminuje zakażenia bakteryjne. Jego innowacyjność to przede wszystkim lekkość konstrukcji oraz bakteriobójcze działanie, którego nie mają powszechnie stosowane implanty tytanowe. Proteza ma zapewnić pacjentom krótszy okres rekonwalescencji i ograniczyć ryzyko związane z powikłaniami i infekcjami.

Dzięki zastosowaniu tego typu implantów możliwa będzie poprawa słuchu u pacjentów z uszkodzonym łańcuchem kosteczek słuchowych na skutek stanów zapalnych, urazów czy wad wrodzonych.

Dotychczasowe badania protezy obejmowały między innymi ocenę właściwości biologicznych, biozgodności, bakteriobójczości czy właściwości fizykochemicznych. Na podstawie uzyskanych wyników wytypowano implanty o najlepszych parametrach i najwyższej skuteczności bakteriobójczej.

Zdaniem dr inż. Magdaleny Ziąbki stworzony implant to kolejny, znaczący krok w dążeniu do stworzenia protezy idealnej. - Chcieliśmy zaproponować rozwiązanie, które będzie alternatywą dla obecnie stosowanych protez (...). Przeprowadzona operacja jest zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy, choć największą nagrodą będzie dla nas satysfakcja pacjentów z przywrócenia im percepcji dźwięku - zaznaczyła.

Prorektor ds. współpracy AGH prof. Jerzy Lis zwrócił uwagę, że badania prowadzone są przez interdyscyplinarny zespół złożony zarówno ze specjalistów pracujących nad materiałami, jak i lekarzy. - Opracowane rozwiązanie jest bardzo innowacyjne i rzeczywiście stwarza dużą szansę dla tych, którzy cierpią na schorzenia słuchu - ocenił.


Źródło: PAP – Nauka w Polsce