Dodano: 16 kwietnia 2021r.

Wpływ osteoporozy na bolące plecy

Chyba każdy człowiek wie, co oznacza ból pleców. Często pojawia się on w wyniku przepracowania oraz nadmiernego przygarbienia np. w trakcie wielogodzinnej pracy przed komputerem. Nie zawsze jednak jego objawy są tak trywialne. Bywa, że stoi za nim proces chorobowy, jak np. osteoporoza. Dlatego powracający ból pleców powinien nam dać do myślenia.

Wpływ osteoporozy na bolące plecy

 

Bolące plecy a osteoporoza

Osteoporoza to choroba powiązana z ubytkiem masy kostnej. W efekcie kości są bardziej narażone na złamania. Jej objawem często bywa także silny i ostry ból szyi oraz kręgosłupa, który jest wynikiem uszczerbków i odwapnienia kręgów. W efekcie u takiej osoby zaobserwować można nienaturalną krzywiznę kręgosłupa.

Dolegliwości bólowe są bardzo nieprzyjemne. Ciężko przez nie skupić się na czynnościach dnia codziennego. W takich sytuacjach powinna nam się w głowie zapalić czerwona lampka. Prawdopodobieństwo osteoporozy jest bardzo wysokie, należy więc udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne.

Jak zadbać o swój kręgosłup w osteoporozie?

Osteoporoza wymaga konsultacji z lekarzem reumatologiem. Bolące plecy będą wiązać się z zastosowaniem środków przeciwbólowych, a także leków. Oprócz tego niezwykle ważna jest zmiana stylu życia. Na pierwszy ogień powinna pójść dieta, w której widocznie jest zbyt mało wapnia. Pierwiastek ten jest podstawowym budulcem kości, trzeba więc koniecznie uzupełnić jego niedobory i zbilansować swoje codzienne posiłki. Na szczęście wapń znaleźć można w najróżniejszych produktach, nie ma więc problemu, aby jeść smacznie. Pierwiastek znajduje się przede wszystkim w produktach mlecznych, niektórych rybach (np. w szprotkach), warzywach (m.in. jarmuż i brokuły), a także owocach (jak suszone figi czy morele). Poza tym wapń zawierają takie produkty jak sezam, mak czy orzechy. W przypadku osteoporozy będzie jednak początkowo zalecana suplementacja wapniem. Nie jest łatwo szybko zbilansować dietę, a niedobory są w tym przypadku duże. Warto więc sięgnąć po dobrej jakości preparat np. Calperos – poznaj produkt na: https://calperos.pl/. Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajana przez organizm. Calperos ma status leku i może pełnić rolę leczenia uzupełniającego. Suplementacja wapniem daje gwarancję, że dostarczamy naszym kościom odpowiednią ilość tego pierwiastka – więcej informacji dostępne jest na stronie: https://calperos.pl/blog/sg/czy-suplementacja-wapnia-jest-potrzebna/

Dieta to jednak nie wszystko. Niezwykle ważna jest codzienna aktywność fizyczna, która sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, wzmacnia kości kręgosłupa i czyni je odporniejszymi na złamania. W ramach ćwiczeń warto często wychodzić na zewnątrz, gdyż pod wpływem promieniowania słonecznego nasz organizm wytwarza witaminę D3, która usprawnia przyswajanie wapnia. Jednocześnie lepiej zrezygnować z palenia papierosów, które utrudniają wchłanianie tego pierwiastka. Z kolei nadmiar kofeiny i alkoholu będą powodować szybsze wydalanie wapnia z moczu.

O bólu kręgosłupa można zapomnieć

Choć walka z osteoporozą wymaga wysiłku, warto pamiętać, że można ją w pełni wyleczyć. Co za tym idzie, można pozbyć się dokuczliwego bólu kręgosłupa. Wiąże się to jednak nie tylko z przyjmowaniem leków i suplementów. Bardzo ważne jest, aby na stałe wdrożyć do swojego życia pewne zachowania. Należy zadbać o zdrowie i zbilansowane posiłki, a o nałogach jak palenie papierosów czy picie kilku filiżanek kawy dziennie najlepiej zapomnieć. Ogromną rolę odgrywa także aktywność fizyczna, dzięki której nasz układ kostny staje się silniejszy, a kości odporniejsze na urazy.

Każdy z nas chciałby cieszyć się dobrą formą i po prostu czuć się komfortowo we własnym ciele. Aby tak było, trzeba zadbać o własny układ kostny, dzięki któremu możemy wykonywać szereg codziennych czynności. Szczególną rolę odgrywa kręgosłup, który utrzymuje ciężar ciała i zapewnia mu równowagę, a także chroni rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe. Jego ból zawsze powinien być dla nas alarmujący. W przypadku osteoporozy jest on na tyle silny, że większość osób czuje się zmuszona udać się do lekarza. Nie warto czekać na taki rozwój objawów.

 

 

Źródło: artykuł sponsorowany