Dodano: 24 grudnia 2020r.

Wino i ser mogą poprawiać zdolności poznawcze

Pokarmy, które jemy, mogą mieć bezpośredni wpływ na sprawność naszego mózgu na starość. Poprawa zdolności poznawczych wiąże się ze spożywaniem sera, czerwonego wina i jagnięciny – wynika z badań naukowców z Iowa State University.

Wino i ser mogą poprawiać zdolności poznawcze

 

Badania przeprowadzili Auriel Willette oraz Brandon Klinedinst pracujący w katedrze nauk o żywności i żywieniu człowieka na Iowa State University. To pierwsza analiza przeprowadzona na tak dużą skalę, która łączy konkretne produkty żywnościowe z późniejszymi zdolnościami poznawczymi.

Ser i wino

Zespół badaczy przeanalizował dane zebrane od 1787 starzejących się osób w wieku od 46 do 77 lat. Informacje pochodziły z brytyjskiego biobanku, dużej bazy danych biomedycznych, zawierających m.in. informacje genetyczne i zdrowotne pochodzące od pół miliona ludzi. Baza danych jest dostępna bezpłatnie dla naukowców.

Uczestnicy badań wypełniali specjalny test na inteligencję trzykrotnie w odstępach kilku lat, co pozwoliło ocenić ich zdolności poznawcze. Informowali także o konsumowanej przez siebie żywności i alkoholu. Ankietowanych pytano m. in. o spożycie świeżych i suszonych owoców, surowych i gotowanych warzyw, sałatek, ryb, przetworzonego mięsa, drobiu, wołowiny, jagnięciny, wieprzowiny, sera, chleba, zbóż, herbaty, kawy, piwa, cydru, czerwonego wina, białego wina oraz szampana i likieru.

Jak się okazało spożywanie sera, wina i jagnięciny wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze osób wraz z wiekiem. Z kolei nadmierne spożywanie soli, szczególnie przez osoby zagrożone chorobą Alzheimera, może przyczynić się do spadku zdolności poznawczych.

Dieta ma znaczenie

- Byłem mile zaskoczony wynikami. Sugerują one, iż odpowiedzialne spożywanie sera i codzienne picie czerwonego wina, może pomóc poradzić sobie z coraz bardziej złożonym światem, który nigdy nie wydaje się zwalniać - komentuje Willette. - Potrzebne są jednak dalsze badania kliniczne, aby określić czy wprowadzenie prostych zmian w naszej diecie może wspomóc nasz mózg w znaczący sposób – dodaje.

Zdaniem Klinedinsta wiele zależy też od czynników genetycznych. - Niektóre osoby wydają się być bardziej chronione przed skutkami choroby Alzheimera, podczas gdy inne wydają się być bardziej zagrożone. Wierzę jednak, że właściwy dobór diety może ograniczyć spadek zdolności poznawczych – mówi naukowiec.

Wyniki badań opublikowano w "Journal of Alzheimer's Disease".

 

Źródło: Iowa State University