Dodano: 15 kwietnia 2020r.

WHO: co najmniej 70 kandydatów na szczepionkę przeciw koronawirusowi

Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, obecnie na całym świecie w różnych fazach rozwoju jest co najmniej 70 kandydatów na szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. W trzech przypadkach badania weszły już w fazę testów na ludziach.

Szczepionka

 

Kilka dni temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała zaktualizowaną listę badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Z raportu wynika, że obecnie trwają pracę nad 70 kandydatami na szczepionkę. Eksperci spodziewają się, że zatwierdzenie szczepionki do masowego użytku zajmie od 12 do 18 miesięcy.

Trzy potencjalne szczepionki w fazie badań klinicznych

Z 70 opracowanych szczepionek trzy są obecnie w fazie badań klinicznych na ludziach. Badania kliniczne mają na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności kandydata na szczepionkę i składają się z kilku faz. Głównym celem pierwszej fazy badań jest dostarczenie informacji na temat interakcji szczepionki z organizmem człowieka. Przede wszystkim sprawdzenie, czy stosowanie preparatu jest bezpieczne. Faza pierwsza trwa zwykle około trzech miesięcy i bierze w niej udział niewielka grupa, od 20 do 80 osób, które otrzymują różne dawki eksperymentalnego preparatu .

Po badaniu fazy pierwszej eksperymentalnej szczepionki, preparat następnie musi zostać przetestowany na większej grupie ochotników i przez dłuższy czas. Badania fazy drugiej zwykle obejmują kilkaset osób i są one monitorowane przez okres od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Próby te służą jako dodatkowa miara bezpieczeństwa i pomagają badaczom w dopracowaniu dawkowania.

Badania fazy trzeciej zazwyczaj obejmują już setki czy nawet tysiące wolontariuszy i trwają od jednego do czterech lat. Przy większej grupie ludzi badacze mogą odnotować szersze skutki uboczne leku, a wydłużając okres badania, mogą wychwycić długoterminowe działania niepożądane. Badania fazy trzeciej muszą wykazać, że dany lek jest skuteczny.

Cały świat pracuje nad szczepionką

Intensywne wysiłki nad opracowaniem szczepionki prowadzi szereg organizacji, od gigantów farmaceutycznych i małych firm biotechnologicznych po centra akademickie i grupy non-profit. Opracowanie nowej szczepionki jest zazwyczaj drogim, skomplikowanym i długim procesem, wymagającym setek milionów dolarów i lat testów w celu ustalenia, czy szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Oczywiście w obecnej sytuacji poszczególne fazy badań mogą zostać skrócone.

Najdalej posunięta w badaniach jest chińska firma CanSino Biological współpracująca z Pekińskim Instytutem Biotechnologii. Ich kandydat na szczepionkę znajduje się obecnie w II fazie badań klinicznych. Dwa pozostałe preparaty, które weszły w fazę badań klinicznych są dziełem amerykańskich firm Moderna i Inovio Pharmaceuticals. Pozostałe 67 potencjalnych szczepionek jest wciąż w fazie badań przedklinicznych.

 

Źródło: Science Alert