Dodano: 01 marzec 2017r.

Tak wyglądały ofiary chorób, które wyeliminowano dzięki szczepieniom

Ze skutecznością szczepień nie ma co dyskutować. Jednak wciąż pojawiają się osoby, które w to nie wierzą. Serwis BuuzFeed postanowił przypomnieć niezdecydowanym, jak wyglądały przed śmiercią ofiary chorób, które przeszły do historii dzięki szczepieniom.

Efekty chorób, które można wyleczyć szczepionkami


Choroby zakaźne towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Na przestrzeni wieków spowodowały śmierć milionów osób. Ale to dzięki szczepieniom nie występują już dziesiątkujące populację epidemie. Serwis BuzzFeed przygotował ciekawy film pokazujący, z czym zmagały się osoby dotknięte chorobami, na które są dostępne szczepionki.

Niegdyś widok zarażonych, ledwie żywych ludzi, był czymś normalnym. Rozwój medycyny na przestrzeni ostatnich stu lat doprowadził do wyeliminowania niektórych groźnych chorób, które dziesiątkowały ludność. A stało się to dzięki szczepionkom.

Film ma zachęcić rodziców do szczepienia swoich dzieci, ale też dorosłych do regularnych szczepień. To prawda, że jest to dość specyficzna motywacja, ale może część osób uda się przekonać poprzez pokazanie, jak naprawdę wyglądają dawno zapomniane choroby, które przeszły do historii dzięki szczepieniom.

Ruch antyszczepionkowy opiera się na sfałszowanych badaniach, za które odpowiada Andrew Wakefield. Opublikował on w 1998 roku na łamach „The Lancet” badania sugerujące rzekomy związek szczepień z występowaniem autyzmu i choroby jelit. Publikacja została wycofana a autor dostał zakaz wykonywania zawodu i naganę. Jednak przekonanie o szkodliwości szczepionek pozostało. Cała sprawę w przystępnej formie komiksowej można zobaczyć stopSTOPNOP.

Szczepienia mogą mieć skutki uboczne, to prawda. Jednak rezygnacja ze szczepień może mieć dużo gorsze konsekwencje. Obecnie w USA co roku umiera 50 tysięcy osób dlatego, bo zarazili się chorobą, na którą mogli się zaszczepić.

 


Źródło: BuzzFeed