Dodano: 27 grudnia 2019r.

Szympansy zaczynają tańczyć, gdy słyszą muzykę

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto zaobserwowali ciekawe zachowanie szympansów. Gdy puszczali im muzykę, te zaczynały... tańczyć. Sposób zaangażowania ruchowego był różny i większą ochotę do tańca wykazywały samce. Uczeni przekonują, że chęć do tańca pochodzi od naszego wspólnego przodka.

Szympans

 

Muzyka sprawia, że ludzie zaczynają do niej dostosowywać ruchy ciała. Czy to wystukiwanie rytmu, czy kołysanie – ludziom czasem ciężko się oprzeć skocznej melodii. Ale takie zachowania widywano także u zwierząt. Wcześniejsze badania wykazały, że chociażby kakadu dostosowują ruchy ciała do słyszanej muzyki. Okazuje się, że zachowują się tak również szympansy.

Na łamach pisma „Proceedings of National Academy of Sciences” Yuko Hattori i Masaki Tomonaga z Uniwersytetu w Kioto opisali swoje obserwacje... tańczących szympansów. Badacze zauważyli, że małpy te zaczynały spontanicznie tańczyć, gdy usłyszały muzykę.

Tańczący z... szympansami

Początkowo uczeni chcieli nauczyć dorosłą samicę, by wystukiwała rytm do puszczanej przez badaczy muzyki. Eksperyment nie poszedł zgodnie z planem – samica nie reagowała na melodię. Kabina, w której badacze puszczali samicy melodie, była połączona z częścią mieszkalną szympansów. Dźwięki docierały także i tam i reagował na nie inny szympans i to za każdym razem, gdy słyszał utwór.

Zaintrygowani badacze zaczęli odtwarzać muzykę grupie szympansów, w której skład wchodziły trzy dorosłe samce i cztery samice. Odkryli, że wszystkie szympansy reagowały na muzykę próbując dostosować do niej ruchy ciała - chociaż stopień zaangażowania ruchowego był bardzo różny.

Badacze po obserwacjach stwierdzili, samce tańczyły częściej niż samice. Odkryli również różny zakres ruchów - niektóre małpy kołysały się, inne uderzały w ściany ogrodzenia, klaskały, a jedna nawet próbowała wystukiwać rytm stopą. Zauważyli również, że niektóre samce pohukiwały razem z muzyką.

W dalszych eksperymentach uczeni wyizolowali jednego z samców o imieniu Akira. Został wybrany, ponieważ wykazywał największą ochotę do tańca spośród grupy szympansów, którym puszczano muzykę. Uczeni przez 24 dni puszczali mu cztery razy dziennie krótkie nagrania szybkich utworów granych na fortepianie. Badacze sprawdzali też, czy reaguje na muzykę, czy na rytm. Akira tańczył za każdym razem, gdy odtwarzano muzykę, niezależnie od jej tempa.

Chęć do tańca pochodzi od wspólnego przodka?

Uczeni stwierdzili, że taniec u szympansów może być zajęciem głównie męskim, ponieważ w ich patriarchalnym społeczeństwie samce bardziej niż samice używają dźwięku do komunikowania się i współpracy chociażby w celu ochrony terytorium i członków grupy.

Naukowcy podkreślili, że żadne ze zwierząt nie było wcześniej szkolone do tańca. Żadne też nie dostawało nagród za swoje pląsy. - Szympansy tańczą do pewnego stopnia w taki sam sposób jak ludzie - powiedział Yuko Hattori. Choć oglądanie nagrań wideo z udziałem Akiry nie przypomina tańca, przynajmniej takiego, którego spodziewalibyśmy się po ludziach.

Naukowcy po obserwacjach szympansów zaryzykowali tezę, że taniec swoimi korzeniami sięga czasów sprzed pojawienie się współczesnego człowieka. - Biologiczne podstawy tańca są głęboko zakorzenione i istniały już u wspólnego przodka człowieka i szympansa około 6 milionów lat temu - zaznaczył Hattori.

Zdolność do rytmicznego poruszania się w takt muzyki sugeruje, że istnieje związek między obszarami słuchowymi i motorycznymi naszych mózgów. Naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego muzyka sprawiła, że ​​szympansy tańczą. Nie jest jasne, w jaki sposób ewoluowała ta cecha u ludzi, ale dalsze badania mogą pomóc poprawić naszą wiedzę na ten temat.

 

Źródło: The Guardian, fot. Pixabay