Dodano: 01 sierpnia 2018r.

Sztuczna inteligencja może poznać twoją osobowość śledząc ruch oczu

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy i odsłaniają to, co myślimy i jak się czujemy. Zgodnie z nowymi badaniami, oczy mogą być również wskaźnikiem typu osobowości.

Ludzkie oko

 

Naukowcy z University of South Australia we współpracy z badaczami z University of Stuttgart, Flinders University oraz Max Planck Institute for Informatics w Niemczech, wykorzystując najnowocześniejsze algorytmy uczenia maszynowego, wykazali związek między osobowością a ruchami oczu. Badania na ten temat zostały opublikowane na łamach „Frontiers in Human Neuroscience”.

Rezultaty badań pokazują, że ruchy oczu ujawniają, czy ludzie są towarzyscy, sumienni czy ciekawscy, a oprogramowanie stworzone przez naukowców potrafi to rozpoznać. Badacze poinformowali, że stworzona przez nich sztuczna inteligencja potrafi rozpoznać cztery cechy osobowości z tzw. Wielkiej Piątki (pięcioczynnikowy model osobowości): neurotyczność, ekstrawersję, ugodowość i sumienność. W modelu Wielkiej Piątki jest jeszcze jeden czynnik – otwartość na nowe doświadczenia.

 

W trakcie badań naukowcy śledzili ruchy oczu 42 ochotników, którzy podejmowali zwykłe, codzienne czynności w obrębie kampusu uniwersyteckiego. Następnie oceniali ich cechy osobowości za pomocą kwestionariuszy osobowości opartych na modelu Wielkiej Piątki.

Doktor Tobias Loetscher z University of South Australia stwierdził, że badanie zapewniło nowe powiązania między uprzednio niedostatecznie zbadanymi ruchami gałek ocznych a cechami osobowości. Zaznaczył także, że dostarczyło ono ważnych informacji na temat pojawiających się dziedzin przetwarzania sygnałów społecznych i robotyki społecznej.

-  Istnieje możliwość, że te odkrycia poprawią interakcje człowiek-maszyna. Ludzie zawsze szukają lepszych, spersonalizowanych usług. Jednak dzisiejsze roboty i komputery nie są świadome społecznie, więc nie mogą się przystosować do sygnałów niewerbalnych – wyjaśnił Loetscher.

Naukowiec dodał, że badania te dają możliwości rozwoju robotów i komputerów, które mogą stać się bardziej naturalne i lepiej interpretować ludzkie sygnały. Odkrycia te stanowią również ważny pomost pomiędzy ściśle kontrolowanymi badaniami laboratoryjnymi a badaniem naturalnych ruchów gałek ocznych w rzeczywistych środowiskach.

- Badanie to śledziło i mierzyło zachowanie osób wykonujących codzienne zadania, zapewniając bardziej naturalne reakcje, niż gdyby były one przeprowadzane w laboratorium. Dzięki naszemu podejściu do uczenia maszynowego nie tylko potwierdzamy rolę osobowości w wyjaśnianiu ruchu gałek ocznych w życiu codziennym, ale także odkrywamy nowe cechy ruchów gałek ocznych jako prognostyk cech osobowości – przyznał Loetscher.

 

Źródło: University of South Australia, fot. Max Pixel